Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak vybrat deskové hry pro nejmenší

Proč hrát s dětmi deskovky?

Deskové hry jsou pro menší děti skvělou příležitostí na rozvinutí interakce s vrstevníky nebo rodinou. Cvičí se  abstraktní myšlení a představivost. Vedeme děti nenásilnou formou k zdravému soupeření a nepodněcujeme v nich touhu po vítězství, za každou cenu.

Deskových her je v současné době na trhu nepřeberné množství a můžete si vybrat ryze zábavné hry, které dítě nijak zvlášť nerozvíjí. Nebo sáhněte po hře rozvíjející jemnou či hrubou motoriku a jsou také strategické hry, které donutí dítě předvídat několik tahů dopředu a naučí se plánovat.

Kdy začít s hraním?

Nejjednodušší hry jsou určeny již pro batolata od dvou let. Vždy však zhodnoťte aktuální schopnosti svého dítěte a nenuťte jej hrát, když nemá zájem. Pro malé děti vybírejte hry, které mají velké komponenty a nehrozí spolknutí nebo vdechnutí.

Menší děti a batolata udrží pozornost kratší dobu, proto volte kratší hry, aby zůstali soustředění. Z kratších her můžete hrát obligátní pexeso, mikádo nebo kvarteto. Poohlédnout se můžete i po modernějších titulech.

Většina moderních her má zajímavá a neotřelá témata, takže můžete své děti přitáhnout na oblíbené téma. Pro kluky jsou pirátské, hrdinské, rytířské hry a holčičky zase ocení zvířátka, jednorožce nebo princezny.

Kooperativní vs kompetitivní

Malé děti špatně snáší prohru a některé ji prožívají obzvlášť špatně. Nechat dítě vyhrávat za každou cenu není správná cesta k samostatnosti. Naučte dítě, že na prohře není nic špatného a nevysmívejte se mu. Jděte dobrým příkladem a jednou ze vztekání určitě vyroste.

Pokud vám prohra dítěte kazí celý herní zážitek, tak zakupte kooperativní hru, kdy se snažíte jako skupina dosáhnout určitého cíle. Buď vyhrajete všichni, nebo všichni prohrajete. Dítě pak není naštvané na vás, ale společně se můžete dohodnout na změně strategie pro příště.

Kompetitivních her je většina a není na nich nic špatného, pokud dítě prohru ustojí. Nemá smysl hrát, když se dítě na půl odpoledne zamkne v pokojíčku a nebaví se s nikým, protože prohrálo. S takovým dítětem nerozehrávejte hry typu Člověče nezlob se.

Věkové doporučení

Věkové doporučení na obale je jen orientační. Nikdo vám nebrání hrát s pětiletým dítětem hru od osmi let. Některé hry pro starší hráče mají rodinný mód, kdy se hrají zjednodušená pravidla. Koupí jedné hry vlastně získáte jak hru pro dospělé, tak hru pro děti.

Přečtěte si také Historie a zajímavosti ze světa šachu nebo Výroba ekologických kosmetických tamponů.

Fotografie