Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Výroba ekologických kosmetických tamponů

Který materiál použít?

Tampony by měly být především jemné a šetrné k pokožce. Materiál by neměl být hrubý a ideálně by měl být přírodní. Vhodné je bavlněné froté nebo bambusové froté. Na podšití se hodí jemné bavlněné plátýnko. Ideální je, pokud jsou všechny látky nebarvené nebo byla k jejich barvení použita přírodní barviva.

Všechny potřebné látky dostanete koupit v metráži, takže si můžete předem spočítat, kolik budete potřebovat. Většina látek má šíři 150 cm.

Pro náš článek si vybereme již zmíněné bavlněné froté a jemné přírodní nebarvené plátno.

Jak na střih?

Střih je zde sice trochu nadsazený výraz, ale můžeme tak předlohu nazvat. Pro začátek si vezměte klasický vatový odličovací tampon, který používáte a změřte si jeho průměr. Z toho byste měli vycházet. Většinou je praktické udělat tampon o něco větší a to nejen kvůli pohodlí, ale i proto, že okraj bude prošit na šicím stroji a část s nití na odlíčení a čištění pleti používat nebudete.

Takže – udělejte si předlohu na míru. Narýsujte si pomocí kružítka kruh na kousek kartonu nebo obkreslete skleničku s vyhovujícím průměrem. Vystřihněte.

Jdeme na šití

Vezměte si bavlněné plátýnko a obkreslete na ně střih tampony. Kolem nakresleného kolečka by měl zůstat vždy alespoň centimetr prostoru po celém jeho obvodu, aby se vám později lépe obšívalo a obstřihávalo. Čím více se vám však tamponů do prostoru látky vejde, tím lépe. Nezapomeňte, že byste od obou látek měli mít stejně velký kus nebo vycházet z rozměru toho menšího.

Nyní plátýnko podložte bavlněným froté a obě části sestehujte dohromady většími stehy pomocí stehovky. Nyní obšijte podle linky každý tampon na šicím stroji hustým entlem. Všechny nitě zapošijte a tampony vystřihněte. Dejte pozor, abyste neprostřihli nit.

Tampony perte ideálně v obalu na podprsenky nebo v jiném látkovém sáčku, aby vám je „nepozřela“ pračka.

Pokud se zajímáte hlouběji o ekologii, jistě vás zaujme také náš článek Udržitelná móda a její dostupnost nebo Elektromobily a nabídka současného trhu.

Fotografie