Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Elektromobily a nabídka současného trhu

Dojezd elektromobilů

Nejdiskutovanějším tématem v souvislosti s elektromobily je jejich dojezd. Ten nebyl u prvních modelů nijak velký. Auto se tak hodilo spíše do města. V poslední době se dojezd elektromobilů výrazně zvýšil. Vzdálenost, kterou s nimi urazíte, se dnes pohybuje mezi hodnotami 200 až 500 km. Sice se to může zdát málo, ale na každodenní provoz většina lidí nepotřebuje víc. Cesty do práce i do školky to zpravidla pokryje.

V technické specifikaci automobilu se můžete podívat na jeho dojezd, ale ten většinou příliš neodpovídá realitě. Většinou je to až o 15% méně. Také v zimě je dojezd menší – je to způsobeno vystavením akumulátoru nízké teplotě.

Zásadní je také doba nabíjení baterií – ta může být až deset hodin při zapojení do obyčejné zásuvky a kolem deseti minut při využití dobíjecí stanice.

Každá baterie má vlastní ochranu – vždy si ponechá rezervu. Takže i v případě, kdy vám hlásí automobil nulu, ještě zbývá trocha energie. Je to kvůli životnosti baterie. Tu prodloužíte také dobíjením vozu na pouhých 80%. Automobil byste nikdy neměli nechávat s vybitou baterií ve velké zimě nebo naopak na rozpáleném slunci – životnost baterie se tím výrazně snižuje.

Vedle elektromobilů jsou oblíbená také elektrokola.

Typy motorů

HEV – hybridní automobil, který se spoléhá pouze na rekuperační brzdění.

PHEV – tento typ motoru je poháněn vedle konvenčního paliva také elektřinou. Tu lze dobíjet za využití rekuperačního brzdění.

BEV – pouze akumulátor/baterie.

Výhody a nevýhody elektromobilů

Často se mluví o tom, že jsou elektromobily ekologické. Podobně jako udržitelná móda a řada dalších věcí, které nás provází životem. Na to si můžeme odpovědět ano i ne. Vedle samotného modelu auta by nás mělo vždy zajímat i to, jakým způsobem byla elektřina vyrobena. Zda to bylo v souladu s ohledem na životní prostředí nebo mu to naopak přitížilo a jak by se to dalo zlepšit. To vše jsou důležité otázky, které je dobré si před koupí elektromobilu položit.

Oproti běžným palivům je však elektřina výrazně levnější a ušetříte i za dálniční známku, která je elektromobilům odpuštěna.

Důležitým bodem je také recyklace baterií – zatím se nevyplatí, i když je to stále ve vývoji.

Výběr elektromobilů roku 2021

Dacia Spring

Tento model připomínající terénní vůz má dojezd 230 km. Má čtyři dveře a kufr. Dokáže vyvinout rychlost 100 km/h a jeho plné nabití ze zásuvky trvá 14 hodin.

Cena začíná na 450 000 Kč.

Renault Twizy

Jedná se o menší model, který využijete především ve městě. Pod jeho kapotou najdete přibližně 11 koní a schopnost jet rychlostí až 70km/h. Auto je pouze pro dva a lze ho dobít i doma ze zásuvky.

Cena začíná na 320 000 Kč.

Jedno je jisté. Vývoj elektromobilů, stejně jako způsobů získávání elektřiny jde neustále kupředu a my se můžeme pouze těšit na to, co nám současné i budoucí technologie přinesou.

Fotografie