Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Udržitelná móda a její dostupnost

Udržitelný přístup k životu

Co si pod tímto pojmem představit? Je to takový způsob života, který nepoškozuje životní prostředí víc, než je nutné a ideálně vůbec. Je to přístup k životu, který je šetrný, laskavý a nepodporuje konzumní způsob života na úkor živých bytostí a přírody. Pojí se s tím vše od způsobu stravování přes dopravu a kosmetiku až po způsob oblékání. Pomalu zavádíme do svých životů pratelné kosmetické tampony, elektrokola, látkové sáčky na ovoce a zeleninu, klasické žiletky a mnoho dalšího.

Udržitelný přístup by však neměl vznikat pouze s ohledem na naši planetu, ale také na osobní život člověka, pro kterého musí být dlouhodobě realizovatelný. To znamená, že pro něj musí být finančně a časově dostupný.

V současné době se jedná o rozvíjející se myšlenky, které se postupně mění v realitu, takže si ještě chvíli počkáme, než se tento přístup začlení do běžných životů. Jeho širší přijetí přinese větší dostupnost a hlavně nižší ceny. Ty jsou v současné době u některých produktů tak vysoké, že jsou pro většinu lidí nedostupné.

Nejen ekologie je důležitá

Pro mnohé je to také omezení cest letadlem, cestování hromadnými dopravními prostředky namísto vlastním autem, vegetariánský či veganský přístup k životu a mnoho dalšího. Často je to také snaha vědomě neubližovat druhým a nepodporovat například současný způsob chovu farmářských zvířat nebo testování na zvířatech, což jsou mnohdy překvapivě i veganské produkty.

Je udržitelná móda drahá?

Ano i ne. Pořizovací cena sice může být u některých kousků vyšší – za košili nedáte dvě stovky ve výprodeji konfekce, ale dva tisíce, jistě, ale spočítejte si to pečlivěji. A také se podívejte na složení a způsob výroby.

Na jedné straně sice máte onu košili za dvě stě korun, ale když se podíváte pečlivěji, zjistíte, že není přírodní. A pokud byste pátrali po způsobu výroby, většinou se dostanete k Číně nebo jiné zemi, kde byla košile vyrobena za použití levné pracovní síly, ideálně mimo EU. To se často děje proto, že v zemích, které nejsou limitované nařízením EU, mohou fabriky vypouštět do vzduchu i to, co by v Evropské unii neprošlo nebo by za to byly uděleny vysoké pokuty. Ani způsob barvení nebývá ideální. Takže si za dvě stě korun koupíte nekvalitní produkt, který pomohl ke znečištění ovzduší a nejspíš ho stejně za půl roku vyřadíte, protože bude tak sepraný, že ho nelze nosit nebo jednoduše vyjde z módy.

Vedle toho máte kvalitní košili za dva tisíce, která byla barvena přírodním způsobem nebo vůbec, ušita ručně za fér cenu a navíc je její design nadčasový, takže ji můžete nosit i za pět let. V rámci udržitelné módy je tedy lepší koupit si jednu kvalitní košili než deset levných.

Ze začátku se to může zdát sice drahé, ale nemusíte na udržitelnou módu přecházet ze dne na den. Stačí postupně. Tu a tam si kupte kvalitní kousek z místních zdrojů (i zde se čas od času objevují slevy) a postupně omezte nákup levné konfekce.

Inspirovat se můžete také v našem článku Kabelka jako pomocník i módní ikona.

Fotografie