Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Historie a zajímavosti ze světa šachu

Legenda, která se pojí se vznikem hry šachy

Hra vznikla v Indii, kde vládl mladý a nespravedlivý král Šahram. Jednoho dne se mladík z prostého lidu rozhodl s králem promluvit a vysvětlit mu, že stejně jako samotný král, je důležitý i prostý lid. Svůj názor obhájil na hře šachy, kdy králi ukázal, že i pěšec může ovlivnit a vyhrát hru. Vysvětlil, že pěšci jsou prostý lid, a tento prostý lid je nezbytný pro království. Stejně jako pěšci pro šachy.

Král byl ze hry nadšený a dal mladému chlapci možnost výběru odměny za tuto hru. Chlapec si jako odměnu vyžádal pšenici ale v následovném úkolu. Sdělil králi, že by si přál na první pole hry obdržet jedno zrnko, na další pole, dvě zrna, na třetí pole čtyři zrna a tak stále s dalším polem násobek předešlého pole.

Králi se zdálo, že je chlapec příliš skromný ale vyslal sběrače do polí, aby chlapci splnil přání. Posléze se ale dozvěděl, že přání nemůže naplnit, protože pole nemají tolik zrnek na vyplnění celé šachovnice. Král se rozzuřil a uklidnil se až ve chvíli, kdy mu sdělili, že je potřeba 264 - 1 = 18 446 744 073 709 551 615 zrnek.

Matematici údajně spočítali, že aby mohl král chlapci předat odměnu, potřeboval by tolik pšenice, kolik by se na planetě Zemi vypěstovalo za deset let včetně povrchu vody a oceánů, které tvoří 70% povrchu Země.

Určitě je správné dodat, že tato legenda o tom, jak vznikly šachy, je pouze fikce, která se nezakládá na pravdě. Šachy vznikly odhadem okolo roku 600 n. l. v Persii nebo v Indii. Pravidla se od té doby upravují až do dnes.

Obsah hry šachy

Hra šachy obsahuje 32 figur, každá z nich má jiné ovládací prvky a zároveň každá má jiný efekt. Hra obsahuje 16x pěšce, který se může pohybovat pouze kupředu. Figurka jezdce je obsažena 4x a přemisťuje se o jedno pole v té řadě nebo sloupci, kde právě stojí, a bez zastávky pokračuje v pohybu o jedno pole úhlopříčným směrem. Dalšími jsou střelci, kteří jsou ve hře opět 4x a přesunují se po úhlopříčkách, na kterých právě stojí.

Máme tu věž, která je ve hře 4x a může postoupit přes libovolný počet volných polí buď vodorovně, nebo svisle - tedy v té řadě či v tom sloupci polí, kde právě stojí. Dáma je ve hře 2x a smí postoupit přes jakýkoliv počet volných polí kterýmkoli směrem - vodorovně, svisle i úhlopříčně. Musí se však přesunout vždy přímo, nesmí tyto směry v jednom tahu kombinovat. Posledním je král, který je ve hře 2x a smí postoupit kterýmkoli směrem (vodorovně, svisle, úhlopříčně) jen na sousední pole, které není ohroženo žádným soupeřovým kamenem.

Zajímavosti o hře šachy

  • Nejdelší zaznamenaná hra měla 269 tahů a skončila remízou.
  • Nejdelší zaznamenaná hra bez sejmutí figurky trvala 100 tahů.
  • Nejdelší partie, která je možná, může obsahovat až 5949 tahů.

Další zajímavosti ze světa si můžete přečíst v článcích TOP 5 míst Jižní Moravy nebo Stres, civlizační choroba, kterou se nedá zničit.

Fotografie