Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Chia semínka pro zdraví

Chia semínka plná prospěšných látek

Chia semínka mají na lidské tělo řadu příznivých účinků. V současné době jsou řazeny mez takzvané superpotraviny, což je spíše trend, vynášející do popředí řadu potravin, i když jejich přínos lidskému tělu jim nikdo neupře. Jejich výhodou je finanční dostupnost a snadný způsob, jak je zařadit do svého jídelníčku. Lze jimi posypat kaši k snídani nebo je jednoduše přisypat do pečení. Jestli si každé ráno mícháte nápoj z macy a dalších potravin, můžete jich lžičku přisypat a jednoduše je vypít.

Chia semínka pochází z šalvěje hispánské a používali je již staří Mayové. Pokud bychom se podívali na energetickou hodnotu, ta je na 100 g 495 kcal, kdy přibližně 20 g tvoří bílkoviny, 30 g tuky, 20 g sacharidy a zbylých 30 g připadá na vlákninu. Údaje jsou pouze orientační – konkrétní čísla záleží na podmínkách, v kterých šalvěj hispánská vyrostla.

V jejich složení najdeme hořčík, zinek, draslík, bór, vápník a vitaminy A, B, C, D a E. Chia semínek můžete denně konzumovat i dvě polévkové lžíce. Tělo je zvládne využít. Jsou darem přírody, podobně jako švestky.

Přínos pro lidské tělo

Chia semínka obsahují zdravé tuky, které tělo tráví pomalu, takže mu dodávají energii po delší dobu a navíc zasytí, takže jsou vhodným doplňkem při redukčních dietách, i když poněkud kalorickým.

Chia semínka jsou oblíbená při tvorbě pudingů a podobných dezertů. Dokážou na sebe navázat velké množství vody, takže jsou výborné pro hydrataci. Jakmile je namoříte do tekutiny nebo jimi zahustíte například tvaroh, navážou na sebe vodu a vytvoří kolem sebe gel.

Vhodná jsou také pro diabetiky – zpomalují trávení polysacharid, což ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Chia puding

Na závěr se podívejme na recept na již zmíněný chia puding.

Jako základ budete potřebovat ¼ l mléka (může být rostlinné), jeden tvaroh, přibližně 180 – 220 g ovoce a 60 g chia semínek. Vše dejte do jedné mísy a rozšlehejte tyčovým mixérem. Můžete ochutit kokosovým cukrem nebo medem podle chuti. Vzniklou hmotou naplňte skleničky nebo pohárky a dejte do ledničky vychladit. Správně připravený chia puding začne houstnout, už když ho nabíráte. Množství chia semínek můžete upravit podle množství šťávy v ovoci – čím je směs řidší, tím jich můžete přidat víc.

Chia puding lze udělat v mnoha variantách. Použít můžete lesní ovoce, banán nebo jablko. Část mléka můžete nahradit 100% džusem nebo smetanou, pokud nedržíte dietu.

Chia puding se výborně hodí na oslavy, k odpolednímu posezení nebo jen tak večer ke knížce.

Fotografie