Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Švestka jako dar přírody

Švestka v tradiční východní medicíně

Jak už zaznělo v úvodu, švestka, respektive výtažky z ní, jsou používány v tradiční čínské medicíně již více než 2000 let. Své využití našla v přirozeném přístupu k lidskému zdraví, který dnes známe pod pojmem celostní medicína. Dnes se s ní setkáme nejen jako s doplňkem stravy, ale také ve formě oleje v rámci kosmetiky. Oblibě se těšily také v antických zemích.

V současné době pěstujeme několik druhů švestek. Patří sem tzv. pravé švestky, slívy, mirabelky a renklódy. Jejich původ můžeme vystopovat ve východních zemích, odkud se dostaly do celé Evropy.

Pokud bychom se podívali na východní medicínu, která zastává názor, že lidské tělo obsahuje ženskou a mužskou energie, tzv. jin a jang, švestky by nám pomáhaly doplnit jangovou energii. Jsou darem přírody, podobně jako chia semínka.

Obsah vitaminů a minerálů

Švestky jsou ceněné pro vysoký obsah minerálů a vitaminů. Přibližně 75% sice tvoří voda, ale obsahují také cukry, třísloviny, organické kyseliny a vitaminy A, B1, B2, E a C. Z minerálních látek můžeme zmínit železo, vápník, sodík, draslík, hořčík, zinek a další.

Kombinace vitaminů B pomáhá tělu s přeměnou sacharidů, obnovuje funkci mozkových tkání a zvyšuje fyzický výkon. Švestka je vhodná také při boji s pocity stresu a úzkostmi. Velké množství vlákniny pomáhá při problémech se zažíváním. Posilují imunitní systém a srdce. Během diet pomáhají s odvodněním a navíc na sebe ve střevech vážou nadbytečné tuky. V neposlední řadě pomáhají posílit přirozenou obranyschopnost buněčných membrán v lidském organismu.

Švestkový olej v kosmetice

Jak už zaznělo, švestkový olej našel uplatnění i v kosmetice, především v té přírodní. Významné jsou nejen jeho účinky, ale svou oblibu získal i díky typické mandlové vůni.

Švestkový olej je lehký na pokožku a dobře se vstřebává. Navíc je hypoalergenní. Jeho vysoký obsah vitaminu C je prospěšný pro pleť, kterou omlazuje. Je nekomedogenní, tedy neucpává póry a pokožku navíc hydratuje. Vhodný je i pro hydrataci vlasů, které navíc vyživuje. Setkat se s ním můžeme jako s příměsí do mýdel nebo čisticích přípravků na pleť.

Závěrem do kuchyně

Na závěr nelze opomenout i tradiční využití našich babiček, do kterého spadají klasické táče, borůvkové knedlíky a povidla. Babičky věděly, proč zařazují švestky do svého jídelníčku – vážily si všeho, co nám příroda dává a uměly to využít, aby nic nepřišlo na zmar.

Tak tedy – s chutí do kuchyně! Nebo do nejbližší mýdlárny.

Fotografie