Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

5 TOP českých rozhleden

Nejvyšší rozhledna

Prvenství za nejvyšší rozhlednu u nás drží Žižkovská věž (televizní vysílač), která je zároveň nejvyšší stavbou Prahy. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 216 metrů a za optimálních podmínek nabízí výhled až na sto kilometrů. K vyhlídkové plošině se můžete dostat hlavním tubusem, kde jsou instalovány dva rychlovýtahy.

Další vyhlídkovou plošinu najdete ve výšce 93 metrů. Jde o Observatoř Tower Park Praha a nabízí 360° výhled na město. Otevírací doba je od devíti do půlnoci a můžete se kochat pohledem na ranní Prahu i noční osvětlenou metropoli.

Nejvýše položená rozhledna

V současné době je nejvýše položenou rozhlednou vysílač na Ještědu (1 012 metrů nad mořem). Do druhé světové války by toto prvenství držela gotická rozhledna na Pradědu, ale bohužel se do dnešní doby nedochovala. To nicméně neubírá Ještědu nic z jeho krásy.

Zatímco Žižkovský vysílač je architekty často zatracován a obyvatelé Prahy jej považují za velmi kontroverzní stavbu, tak vysílač na Ještědu získal Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Jde o pozoruhodnou stavbu, kterou při návštěvě Liberce rozhodně nesmíte minout.

Nejníže položená rozhledna

Pokud se chcete naopak pokochat pohledem z nejníže položené rozhledny, tak se vydejte do Nymburka. Na okraji obce Hrubý Jeseník najdete rozhlednu s krásným jménem Romanka. Postavena je na umělém návrší a její pata leží v nadmořské výšce 205 metrů.

Vyhlídkový ochoz je ve výšce 26 metrů a nabízí kruhový výhled do krajiny. Při dobré viditelnosti uvidíte až na Krkonoše, Ještěd nebo Kozákov. Romanka je ideální pro výletníky, kterým se nechce chodit příliš do kopce a přitom touží po výhledu.

Nejnavštěvovanější rozhledna

Za nejnavštěvovanější rozhlednou musíme opět do Prahy. Je jí samozřejmě Petřínská rozhledna, která byla postavena v rámci jubilejní výstavy v roce 1891 a jde o kopii Eiffelovy věže v měřítku 1:5. Zajímavostí je, že její vrchol leží ve stejné výšce, jako její předloha a vede na něj 299 schodů.

S výškou 58 metrů patří mezi vyšší rozhledny a za jasného počasí nabízí rozhled po celých Čechách. Nenechte si ujít romantickou vyhlídku v centru Prahy a zjistěte, proč je Petřínská rozhledna oblíbená.

Nejnižší rozhledna

Nejnižší rozhledna není rozhlednou v pravém slova smyslu. Cimrmanova „rozhledna“ u Nouzova byla postavena na počest Járy Cimrmana a nese se přesně v jeho duchu. Protože Cimrman neměl rád výšky, tak rozhodně nejde o vysokou stavu. Její výška je dokonce záporná (-0,15 metrů). Výhledu se tedy nedočkáte, ale můžete si zde vyzkoušet některé cimrmanovské vynálezy.

Přečtěte si také, kde se nachází Top 5 míst Vysočiny nebo kterých 5 TOP pražských galerií navštívit.

Fotografie