Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Historie jeansů aneb stále in

Od pracovního oděvu na přehlídková mola

Za celým nápadem s džínami stojí krejčí Jacob Davis, který se snaží zpevnit pracovní kalhoty na přání zákaznice, protože je její manžel má neustále prodřené. Nápad s nýty na kapsách se ujme a krejčí si jej rozhodne patentovat. Nemá však 68 dolarů na zaplacení patentu a musí se vydat za majitelem továrny.

Tím není nikdo jiný než Levi Strauss. Tehdy šlo o obyčejné pracovní kalhoty. Džíny se jim začalo říkat až o 90 let později. Konkrétně podle janovské modři (bleu de Génes), kterou se džínovina tehdy barvila.

Původní model Levis 501 je stále k dostání na pultech obchodů. Stejně tak jsou oblíbené původní značky Levis nebo Wrangler. Džíny v mnoha obměnách potkáváme dodnes a za jejich vzestup vděčíme takovým hvězdám, jako byla například Marilyn Monroe.

Rifle jako symbol

Raketový vzestup džínů odstartoval James Dean a jeho hlavní role ve filmu Rebel bez příčiny. Rifle se prakticky přes noc staly symbolem vzepření proti systému a oblékali je především mladí lidé na protest proti tehdejší vládě. V některých státech USA bylo zakázáno nosit rifle do školy nebo do restaurace.

Ve východních zemích Sovětského svazu byly riflové kalhoty symbolem úpadku USA. Je to paradox, protože jejich zakladatel Levi Strauss byl z Německa a krejčí Jacob Davis byl žid původem z Lotyšska.

V Československu se džíny daly sehnat pouze v Tuzexu, kde se jim také říkalo texasky. Podle státu Texas, kde je nosili kovbojové. Ve Španělsku se tak riflím říká dodnes. Český název rifle pochází od italské značky, která byla do Československa dovážena.

Nesmrtelné kombinace

Klasické džíny sluší všem postavám. Z různých střihů si vybere každý. Barva džínů už dávno není jen modrá. Rifle seženete od bílé po černou. Krátké, dlouhé, s laclem, roztrhané, roury nebo zvonáče zkombinujete s dalšími basic kousky a vytvoříte zajímavý look.

Nestárnoucí kombinace světlých riflí, bílé košile a tenisek doplněné vysoko vyčesaným drdolem sluší každé blondýnce. Tmavovlásky se najdou v tmavších džínách s červenou kostkovanou košilí, klidně může být pánská – jen ji přepásejte svým páskem.

Riflové lacláče nejsou výsadou těhotných žen. Doplňte je barevnými punčochami a získáte hravý look. Kombinace krátkých riflových kraťasů a síťovaných punčoch působí dráždivě a eroticky. Riflová móda je univerzální a vytvoříte z ní moderní i retro looky na každý den.

Přečtěte si také naše články Udržitelná móda a její dostupnost a Kabelka jako pomocník i módní ikona.

Fotografie