Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Zimní deprese a jak se s ní vypořádat

Zimní deprese existuje

Možná vám to přijde vtipné a nechce se vám věřit, že existuje něco jako zimní deprese. Deprese jako taková je známým duševním onemocněním, které má různé stupně a různé symptomy, ale je klinicky diagnostikovatelná. Zimní deprese je spíš jakousi její variací a nejde o duševní onemocnění v pravém slova smyslu. Jde spíš o jakýsi splín. Ale přesto pro ni mají odborníci své jasné pojmenování – sezónní afektivní porucha (SAD).

Smutek ze zimy

Nejde o to, že byste byli smutní, protože je zima. Efekt je spíš opačný. Zima, pošmourné počasí, nedostatek slunce, brzké stmívání a pozdní východ slunce, chlad a nuda v uzavřených prostorách na naši psychiku působí tak silně, že u někoho se to projeví právě onou sezónní afektivní poruchou. Příznaky se mohou objevovat už na podzim, kdy začneme být skleslí a bez nálady, máme mnohem méně energie než v létě, nic se nám nechce, jsme unavenější a hůř se nám soustředí. Tento stav přitom může v různých obměnách přetrvávat až do jara.

Léčba zimní deprese je snadná

Dobrou zprávou je, že když na vás padá podzimní a zimní deprese, není to neřešitelné a nemusíte trpět až do března. I na tuto sezónní afektivní poruchu totiž existují léky. A to doslova. Musíte se ale nejprve objednat k psychologovi, který si s vámi promluví o tom, co vás trápí. Psychoterapie je také skvělou pomocí a dokáže vám otevřít nové obzory, abyste se na svět dívali zase o něco vstřícněji.

Fototerapie

Další dobrou metodou, jak zatočit s touto formou deprese, je fototerapie. Jedná se o léčebnou metodu, která využívá světlo k léčbě různých duševních a fyzických onemocnění. V jejím průběhu jde přitom jen o to, že si sednete před speciální zdroj světla, který za všeho nejvíc připomíná přirozené sluneční světlo.

A i když váš mozek ten trik ihned odhalí, má to i přesto vliv na na hladinu hormonů melatonin a serotonin ve vašem těle. Právě tyto hormony většině lidí v zimě chybí nebo je jejich hladina velmi nízká, což nás sráží do depresivních stavů. Pouhých 20 až 30 minut pod „umělým sluncem“ dokáže podpořit jejich opětovnou tvorbu a vy z terapie odcházíte s mnohem lepší náladou a úsměvem na rtech.

Umělé slunce na doma

Pokud na vás deprese padá hned vzápětí, nemusíte věšet hlavu. Podobné zdroje umělého světla, které svou intenzitou a použitým spektrem připomíná to sluneční, se dají koupit a umístit přímo k vám domů. Když se vám tak udělá smutno a úzko, rozsvítíte si v potemnělém bytě své vlastní sluníčko a pod jeho hřejivou září vaše duše hned zase začne pookřávat.

Přečtěte si také jak probíhá Výroba ekologických kosmetických tamponů nebo Nezapomínejte na rozvíjení pracovních vztahů.

Fotografie