
Co je workoholismus
Jakožto workoholismus se označuje stav, kdy jste své práci zcela oddáni, věnujete jí veškerý čas a na nic jiného v podstatě nemyslíte a skoro nic jiného neděláte. Vaše práce je pro vás na prvním místě – na úkor rodiny, koníčků, osobního života. Jedná se už o závislost, která je velmi nebezpečná. Nezničí vás po fyzické stránce podobně jako alkoholismus, závislost na drogách nebo kouření. Ale rozvrátí vám rodinu, osobní život a nakonec vám nic jiného než ta práce nezbude. A když o ni přijdete, zhroutí se vám celý svět.
Není workoholik jako workoholik
Bylo by ale chybou myslet si, že každý, kdo má rád svou práci a pracuje hodně, je workoholik. Tak to být nemusí. Pokud odkážete najít balanc mezi rodinou a prací, mezi ostatními povinnostmi a zálibami a mezi zaměstnáním, pak workoholik nejste. Jste možná oddaný zaměstnanec, děláte to, co máte rádi. Budujete svou firmu. Ale nejste na této činnosti závislí a dokážete klidně dělat i něco jiného, aniž byste u toho mysleli jen na práci. A to je ideální stav.
Tlak společnosti
Mnoho zaměstnanců chodí do práce, nikoliv pracovat. Jejich pracovní den je pronuděný, neudělají nic navíc a práce je nebaví. Chodí tam vlastně jen proto, aby měli později nárok na důchod díky odpracovaným létům a aby se nějak uživili. Ale mnohem raději by byli jinde a dělali cokoliv jiného. To je bohužel smutný fakt a má to tak drtivá většina lidí. Málokdo má to štěstí, že se může živit tím, co má rád, co ho baví a co skutečně umí.
A pokud jste takoví i vy, nejspíš je na vás vaším okolím vyvíjen velký tlak, abyste pracovali co nejlépe a přinášeli společnosti zisk. A vy to děláte rádi – nadřízení vás chválí, kolegové vám tiše závidí, stoupáte po kariérním žebříčku. Tlak okolí i společnosti na vás stoupá – a v tuto chvíli je těžké nestat se workoholikem a udržet své zaměstnání v mezích.
Pomoc rodiny
To, že jste workoholik, nejspíš sami nezjistíte. A když ano, bývá to už většinou pozdě. Na fakt, že je pro vás práce na prvním místě, vás musí upozornit vaši nejbližší. A neměli byste toto varování brát na lehkou váhu. Pokud vám přibývá doma hádek, své děti téměř nevidíte, na dovolené jste neustále na příjmu, málo spíte a nemáte žádné koníčky, jste nejspíš workoholik. A měli byste rychle zabrzdit.
Pokud budete pokračovat a nedbat na varování ani dobré rady okolí, mohou vám hrozit dvě věci – zaprvé vás opustí rodina, o kterou nejevíte zájem, a zbyde vám jen ta práce – načež pochopíte, kde jste udělali tu zásadní chybu. Nebo budou dál s vámi, ale vy nakonec vyhoříte. Budete přepracovaní, totálně vyčerpaní a tělo vám jednou řekne dost. A tehdy pochopíte, že volný čas je k něčemu nejen dobrý, ale že je nesmírně důležitý. Stejně jako je důležitá vaše rodina, přátelé a život.
Přečtěte si také Zimní deprese a jak se s ní vypořádat nebo Bolesti zad jsou epidemií 21. století