Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Workoholismus může být nebezpečný

Co je workoholismus

Jakožto workoholismus se označuje stav, kdy jste své práci zcela oddáni, věnujete jí veškerý čas a na nic jiného v podstatě nemyslíte a skoro nic jiného neděláte. Vaše práce je pro vás na prvním místě – na úkor rodiny, koníčků, osobního života. Jedná se už o závislost, která je velmi nebezpečná. Nezničí vás po fyzické stránce podobně jako alkoholismus, závislost na drogách nebo kouření. Ale rozvrátí vám rodinu, osobní život a nakonec vám nic jiného než ta práce nezbude. A když o ni přijdete, zhroutí se vám celý svět.

Není workoholik jako workoholik

Bylo by ale chybou myslet si, že každý, kdo má rád svou práci a pracuje hodně, je workoholik. Tak to být nemusí. Pokud odkážete najít balanc mezi rodinou a prací, mezi ostatními povinnostmi a zálibami a mezi zaměstnáním, pak workoholik nejste. Jste možná oddaný zaměstnanec, děláte to, co máte rádi. Budujete svou firmu. Ale nejste na této činnosti závislí a dokážete klidně dělat i něco jiného, aniž byste u toho mysleli jen na práci. A to je ideální stav.

Tlak společnosti

Mnoho zaměstnanců chodí do práce, nikoliv pracovat. Jejich pracovní den je pronuděný, neudělají nic navíc a práce je nebaví. Chodí tam vlastně jen proto, aby měli později nárok na důchod díky odpracovaným létům a aby se nějak uživili. Ale mnohem raději by byli jinde a dělali cokoliv jiného. To je bohužel smutný fakt a má to tak drtivá většina lidí. Málokdo má to štěstí, že se může živit tím, co má rád, co ho baví a co skutečně umí.

A pokud jste takoví i vy, nejspíš je na vás vaším okolím vyvíjen velký tlak, abyste pracovali co nejlépe a přinášeli společnosti zisk. A vy to děláte rádi – nadřízení vás chválí, kolegové vám tiše závidí, stoupáte po kariérním žebříčku. Tlak okolí i společnosti na vás stoupá – a v tuto chvíli je těžké nestat se workoholikem a udržet své zaměstnání v mezích.

Pomoc rodiny

To, že jste workoholik, nejspíš sami nezjistíte. A když ano, bývá to už většinou pozdě. Na fakt, že je pro vás práce na prvním místě, vás musí upozornit vaši nejbližší. A neměli byste toto varování brát na lehkou váhu. Pokud vám přibývá doma hádek, své děti téměř nevidíte, na dovolené jste neustále na příjmu, málo spíte a nemáte žádné koníčky, jste nejspíš workoholik. A měli byste rychle zabrzdit.

Pokud budete pokračovat a nedbat na varování ani dobré rady okolí, mohou vám hrozit dvě věci – zaprvé vás opustí rodina, o kterou nejevíte zájem, a zbyde vám jen ta práce – načež pochopíte, kde jste udělali tu zásadní chybu. Nebo budou dál s vámi, ale vy nakonec vyhoříte. Budete přepracovaní, totálně vyčerpaní a tělo vám jednou řekne dost. A tehdy pochopíte, že volný čas je k něčemu nejen dobrý, ale že je nesmírně důležitý. Stejně jako je důležitá vaše rodina, přátelé a život.

Na závěr několik tipů, jak předejít workoholismu

Workoholismus je závažným tématem pro všechny, kteří podnikají. Nechodí do kalsického zaměstnání a tedy nemají předem vymezenou práci. Jak mu předejít?

  • Stanovte si jasné pracovní hodiny - definujte si pevné pracovní hodiny a snažte se je dodržovat. Stanovte si hranice mezi pracovním a osobním životem, což pomůže předejít neustálému pracovnímu nasazení.
  • Plánujte pravidelné přestávky - začleňte pravidelné přestávky do svého pracovního dne. Krátké odpočinky pomáhají udržovat produktivitu a předejdou dlouhodobému pracovnímu vypětí.
  • Delegujte úkoly - naučte se efektivně delegovat úkoly a odpovědnosti. Spoléhání na týmovou práci uleví od nadměrné zátěže a umožní vám soustředit se na klíčové oblasti podnikání.
  • Prioritizujte úkoly - identifikujte klíčové úkoly a prioritizujte je podle důležitosti. Neztrácejte čas na nedůležité detaily a zaměřte se na to, co skutečně posouvá váš podnik dopředu.
  • Vytvořte si pracovní prostor - mějte vyhrazený pracovní prostor, který můžete uzavřít po skončení pracovní doby. To vám pomůže oddělit pracovní a osobní prostředí, což je klíčové pro udržení rovnováhy.
  • Omezte komunikaci mimo pracovní dobu - stanovte si časy, kdy budete mimo pracovní dobu nedostupní pro pracovní komunikaci. Omezte e-maily a telefonáty, abyste měli čas na regeneraci.
  • Investujte do profesního rozvoje - zaměřte se na rozvoj svých schopností a dovedností. Efektivnější práce vám může ušetřit čas a minimalizovat nutnost neustálého pracovního nasazení.
  • Udržujte zdravý životní styl - zahrňte pravidelnou fyzickou aktivitu do svého života. Zdravý životní styl přispívá k celkovému pohodlí a odolnosti vůči stresu spojenému s podnikáním.
  • Stresovou situaci řešte konstruktivně - naučte se efektivním strategiím pro zvládání stresu. Meditace, jóga nebo relaxační techniky mohou být užitečné pro udržení duševní rovnováhy.
  • Podporujte duševní hygienu - přikládejte význam duševní hygieně. Pravidelně relaxujte, věnujte čas koníčkům a bavte se s rodinou a přáteli. Duševní pohoda je klíčovým prvkem udržení zdravé rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.

Přečtěte si také Zimní deprese a jak se s ní vypořádat nebo Bolesti zad jsou epidemií 21. století

Fotografie