Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Bolesti zad jsou epidemií 21. století

Chronická vs akutní bolest

Akutní bolesti zad se objevují náhle. Trvají několik hodin až týdnů. Bolest je obvykle soustředěna na jedno místo, které dokážete přesně lokalizovat. Akutní bolesti často souvisí s přetížením svalů, vyhřezlou ploténkou nebo úrazem.

O chronických bolestech zad mluvíme, když bolesti přetrvávají déle než půl roku. Bolest během této doby může na pár dní vymizet, ale stále se vrací. Zasaženo bývá jedno i více míst. Často si můžeme za bolesti sami, když se snažíme takzvaně uhýbat akutní bolesti a špatným postojem si osvojíme špatný posturální stereotyp.

Co způsobuje bolest zad?

Bolesti zad se řadí mezi civilizační onemocnění, protože obvykle postihují obyvatele vyspělých zemí. Přestože se lokalizace bolestí může u jednotlivých osob lišit, tak ji způsobují ty stejné příčiny:

 • snížená fyzická aktivita,
 • špatný postoj,
 • nesprávné pohybové vzorce,
 • nevhodná obuv,
 • sedavé zaměstnání,
 • nadměrné cvičení,
 • stres,
 • úrazy,
 • obezita,
 • ploché nohy,
 • nevhodná matrace,
 • degenerativní onemocnění páteře.

Ve většině případů stojí za bolestí zad naše špatné návyky. Sedavé zaměstnání, jízda domů autem a následné sezení před televizí nejsou pro záda zdravé činnosti. Pokud si k tomu všemu přidáte obezitu a stres, tak je problém na světě.

Bolest zad nemusí být vždy důsledek nesprávné životosprávy, ale příznakem vážnějšího onemocnění. Čas od času se bolest projeví v souvislosti se zánětlivým onemocněním, nádorem, degenerativními onemocněními páteře, ale také s žaludečními či duodenálními vředu.

Jak zatočit s bolestmi zad?

Pokud je bolest zad způsobena nesprávnou životosprávou, tak musíte zapracovat na svých návycích. Snažte se do své denní rutiny zařadit pohyb a rozhodně navštivte fyzioterapeuta. Ten provede odborné vyšetření a doporučí cviky přímo na míru.

Nadváha nebo obezita velmi zatěžuje celý pohybový aparát, proto se snažte hmotnost korigovat. Obraťte se na výživového poradce a opět vám pomůže sport. Ten zároveň vyplavuje endorfiny, takže pomůže i v boji se stresem.

Bolesti zad jsou komplexní problém a stejně tak by k nim mělo být přistupováno. Snažte se své problémy řešit celostně. Zakrývání bolesti analgetiky vás problému nezbaví. Začněte na sobě pracovat a výsledky se brzy dostaví.

Přečtěte si také, jaké jsou Nejlepší bylinky na čajový detox nebo náš článek Celiakie aneb potraviny obsahující lepek.

Fotografie