Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Správná péče o povlečení prodlouží jeho životnost

Vybírejte moudře

Už při výběru povlečení si dejte pozor na kvalitu. Podezřele levné kousky jsou obvykle vyrobeny z nekvalitních materiálů a hustota látky není dostatečná. Po několika praní vám může ložní prádlo změnit barvu nebo se dokonce vytahat.

Co se týče materiálů, tak zejména osoby s citlivější pokožkou by měli dbát na přírodní materiály. Ty obecně dobře sají pot a pomáhají udržet správné klima. V zimě vás zahřejí a v létě ochladí. Mezi přírodní materiály řadíme například bavlnu, bambus, len nebo hedvábí, krep, flanel.

Syntetická vlákna jsou na první dotek velmi příjemná, ale nesají pot, takže nejsou příliš vhodná na léto. Pokud vám umělá vlákna nedělají paseku na pokožce, tak jsou skvělá na zimu. V obchodě je poznáte podle předpony mikro – mikrovlákno, mikroplyš, mikroflanel.

Správné praní

Při praní vždy dodržujte pokyny dané výrobcem. Nikdy nepřekračujte doporučenou teplotu praní a volte šetrné prací prostředky. Ideální jsou například ekologické prací prostředky bez bělidel. Nezapomínejte, že během noci se obličej dotýká polštáře a agresivní prací prášky vás mohou podráždit.

Pro zachování barev a vzorů perte ložní prádlo otočené na rubovou stranu a zavřete zapínání. Je jedno, zda se povlečení zapíná na zip nebo na knoflíky. Pokud zůstane rozepnuté, tak se snadno vytahá a nebude držet tvar.

Sušení a žehlení

Nejlepším možným řešením je přirozené sušení, které nijak nezatíží vlákno. Na sušáku ložní prádlo řádně natáhněte a zakolíčkujte. Prověšení opět může znehodnotit tvar. Po vyprání povlečení neotáčejte na líc, ale nechte jej i sušit na rubové straně.

Sušení prádla v sušičce je pohodlnější a v zimě také rychlejší. Nepřeplňujte sušičku a vždy vybírejte program při nižších teplotách. Ty obvykle trvají delší dobu, ale jsou k prádlu mnohem šetrnější. Po vysušení složte a nechte vychladnout, než jej uložíte do skříně. Teplé povlečení může ve skříni zvlhnout a začít plesnivět.

Žehlení opět probíhá na rubové straně a teplotu přizpůsobte materiálu povlečení. Některé materiály jako je flanel či povlečení z umělých vláken se žehlit nemusí, protože jsou nemačkavá. To vám ušetří práci a také prodlouží životnost.

Přečtěte si také Jak na úrodný balkon uprostřed města nebo se podívejte na 5 tipů, jak zútulnit obývací pokoj.

Fotografie