Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak na úrodný balkon uprostřed města

Užitkové nebo okrasné rostliny

V první řadě se rozhodněte, zda chcete pěstovat užitkové nebo okrasné rostliny. S užitkovými rostlinami získáte jako bonus nějakou tu zeleninu, ale budete muset postupovat chytře a nemít velká očekávání, protože na balkoně nebudete mít nikdy úrodu jako na záhoně. Na druhou stranu květiny vám udělají větší parádu.

Na balkon vybírejte menší druhy rostlin, které nepotřebují příliš prostoru. Ideální jsou trpasličí odrůdy a v případě zeleniny potom menší druhy rajčat, paprik nebo okurek. V obchodě se semínky vám jistě ochotně pomohou a poradí, jaké druhy jsou vhodné na balkon.

Bylinky jsou sázka na jistotu

Pokud nejste zastáncem zeleniny na balkoně a přesto chcete z úrody něco získat, tak si pořiďte bylinky. Na pěstování jsou nenáročné. Většina z nich vyžaduje slunné a kryté stanoviště. Lze jich pěstovat několik v jedné nádobě a dobře se snesou.

Pokud máte zálusk na středomořské bylinky jako je například rozmarýn nebo exotickou citronovou trávu, tak počítejte, že vám venku nepřezimují a budete je muset na zimu přesunout za okno.

V malých květináčích vám mohou i běžně přezimující druhy bylinek zmrznout. Pokud nemáte za okny dostatek místa, tak je zakryjte netkanou textilií nebo v lese natrhejte větvičky jehličnatých stromů. Nepřehánějte to ani se zálivkou. V zimě má být střídmá, aby rostlina neuschla, ale zbytečně je nepřelévejte.

V čem pěstovat rostliny?

Protože na balkonech není dostatek místa a není možné zahradu rozšiřovat, tak budete muset sázet do výšky. Víceúrovňové květináče bez problémů koupíte v hoby marketu a dokonce si můžete vybrat z několika materiálů a různých provedení. Víceúrovňový stojan na květináče si vyrobíte z palet nebo jej také lze zakoupit.

Vnější okraj balkonu přímo svádí k použití truhlíků. Obyčejné nebo samo zavlažovací truhlíky poskytnou domov pro bylinky, květiny, ale i pro menší druhy chilli papriček, špenát, rukolu, salát, polníček nebo ředkvičky.

Pokud chcete pěstovat rajčata a nechce se vám investovat do nádob, tak je můžete nasadit do pevných igelitových pytlů. Skvěle drží vlhkost a teplo, takže rostliny dobře prospívají. I zde musíte ke každé tyčkové rostlině dát oporu, protože by se neudržela a pěstování keříkových odrůd na balkoně je hloupost.

Přečtěte si také 5 tipů jak zútulnit obývací pokoj nebo Celoroční bydlení v maringotce.

Fotografie