Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak využít stará okna

Jak připravit stará okna

Aby bylo možné stará okna použít, je potřeba je nejprve připravit. To lze udělat v několika jednoduchých krocích. Stará okna mají sama o sobě nezaměnitelný vzhled a většinou i jedinečný design, který dokáže ozvláštnit nejednu místnost nebo zútulnit zahradu. Hodit se budou nejen do staré chalupy, ale i do moderního bytu, kde mohou vytvořit zajímavý kontrast s prvky současného designu.

Sklo můžete v okně nechat, pokud je zachovalé, odstranit ho nebo nechat okno znova zasklít. Záleží na konkrétním využití. Pokud chcete sklo odstranit, položte okno na staré prostěradlo nebo jinou tkaninu, přikryjte ho dalším prostěradlem tak, aby bylo celé zakryté a opatrně do skla klepněte kladivem, uprostřed i v rozích. Odstraňte horní prostěradlo, zkontrolujte, že sklo odpadlo všechno (zbylým kouskům můžete opatrně pomoci čímkoli, co je po ruce) a odstraňte rám. Spodní prostěradlo sesbírejte za rohy a sklo přesypte do kýblu nebo jiné nádoby, z které bude možné ho přesypat do kontejneru na sklo.

Většina starých oken je natřena barvou, kterou je potřeba nejprve opálit a oškrábat. Stará barva se často loupe a okna jsou nepoužitelná. Pomocí opálení a kovové špachtle odstraňte největší část barvy a následně vše dobruste pomocí hrubšího a nakonec i jemnějšího smirkového papíru.

Pokud chcete zachovat starodávný vzhled, vezměte si rovnou smirkový papír a rámy pouze obruste. Odstraňte barvu, která se loupe a tu část, která drží, na dřevě ponechte. Jakmile budete mít hotovo, otřete z rámů prach mokrým hadrem, nechte je uschnout a následně přelakujte bezbarvým lakem.

Úplně obroušené rámy můžete také přelakovat nebo je znova natřít barvou.

Užijte si tvorbu, která je především zábavou.

Okno jako rám obrazu

Použijte starý rám okna na zarámování obrazu. Vytvoříte tím dojem, že máte doma další okno. To může vést do přírody nebo do imaginárního fantazijního světa, který potěší oko každé vaší návštěvy.

Poličky

Pokud je rám okna dostatečně hluboký, můžete ho využít pro vytvoření nové police. Stačí, když do rámu přiděláte několik prkýnek a nový prostor na drobnosti je na světě.

K prosklenému oknu můžete připojit také dřevěný rám z prkýnek a poličky dát až do něj. Okno pak přidělejte za panty k vytvořenému rámu. Vytvoříte tak otevírací polici.

Malé okno

Z malého okna můžete vyrobit věšák na šperky. Stačí, když do něj natáhnete pletivo, které přichytíte pomocí malých hřebíčků. Už žádné ztracené náušnice!

Rám okna můžete v polovině rozpůlit úzkou laťkou a pletivo natáhnout pouze do poloviny. Nad druhou polovinu zatlučte několik hřebíčků nebo přidělejte rovnou drobné háčky, na které budete moci věšet náramky a náhrdelníky. Už žádné ztracené šperky!

Prosklený stolek

Prosklené stolky jsou dnes moderní. K oknu, v kterém je stále sklo, stačí přidělat čtyři nohy a máte nový prosklený stolek, na který můžete odložit ovladač k televizi nebo rozečtený magazín.

Dekor okna

Na závěr připojme další nápad. Okno můžete nejen natřít, ale také pomalovat nebo na ně otisknout listy a podobně. Dětem můžete dát prstové barvy, které později přelakujete nebo na okno otiskněte tlapky svých mazlíčků. Použít můžete i ubrouskovou techniku.

Jak se říká, fantazii se meze nekladou! Ať už se rozhodnete pro jakýkoli projekt, kromě tvůrčího vyžití budete mít u práce i tolik potřebný přirozený pohyb, který v současné společnosti chybí.

Fotografie