Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jaké jsou nejčastější chyby při péči o živý plot

Jaké jsou nejčastější chyby při péči o živý plot

Živé ploty jsou skvělým způsobem, jak vytvořit přírodní a esteticky příjemnou hranici okolo vaší zahrady. Každý majitel živého plotu sní o krásném, hustém a zdravém porostu, který vytvoří kousek soukromí na jeho zahradě. Jak ale tohoto snu docílit? Péče o živý plot vyžaduje správný způsob údržby a odborný přístup. Při neodborné údržbě se mnoho z nás často dopouští běžných chyb, které mohou vést k poškození a oslabení živého plotu. Podívejte se s námi na nejčastější chyby při péči o živý plot a nechte si prozradit způsoby, jak se jim vyhnout!

Nevhodná zálivka

Jednou z nejčastějších chyb je nedostatečná zálivka živého plotu. Živé ploty jsou nejčastěji opomíjenou části zahrady z hlediska jejího zalévání. Při zakládání nového plotu je důležité zajistit, aby byl dostatečně zalit a následně pravidelně udržovat dostatečnou vlhkost půdy. Nedostatek vody může vést k vadnutí, oslabení, a dokonce úhynu živého plotu. Příliš mnoho vody zase může vést k přemokření a hnilobě kořenů. Při volbě frekvence a množství zálivky však mějte vždy na paměti druh rostliny a její náročnost na zálivku. Zálivka by měla být vždy prováděna pravidelně a v souladu s potřebami rostlin.

Přeplnění hnojivy

Přemíra hnojení je také častou chybou. Méně je občas více! Nadměrné použití hnojiv může přivodit přehnojení půdy a negativně ovlivnit zdraví živého plotu. Je důležité dodržovat doporučené dávky hnojiv a pravidelně testovat půdu, aby se udržela správná živinová rovnováha.

Neodstraňování plevelů

Plevely mohou odebírat živému plotu živiny i vodu. Nedostatečná kontrola plevelů vede k oslabení a znehodnocení živého plotu. Doporučujeme pravidelně odstraňovat plevely a udržovat okolí plotu čisté. Zajistíte tak zdravější živý plot i mnohem estetičtější vzhled.

Nesprávné stříhání

Další častou chybou je nesprávné stříhání živého plotu. Ideální volbou pro správné stříhání je využití služeb odborníka. Dle společnosti MELOUNOVÁ, s.r.o. je správný střih zásadní pro zdravý růst a požadovaný vzhled živého plotu. Důležité je dodržovat správnou techniku stříhání, jako je použití ostrých nástrojů a správného úhlu řezu. Nesprávné stříhání může vést k nerovnoměrnému růstu, poškození rostlin a ztrátě hustoty plotu. Pro střih je také nutné zvolit vhodné teplotní podmínky, aby nedošlo k úhynu rostliny.

Nedostatečná ochrana před škůdci

Živé ploty jsou náchylné na různé škůdce, jako jsou mšice, houbové choroby nebo hmyz. Nedostatečná ochrana před škůdci může vést k úhynu celého živého oplocení. Škůdce je nejvhodnější eliminovat už v samotných začátcích výskytu – biologickými prostředky, které jsou dnes již běžně k dostání a neškodí živočichům ani lidem. Dopřejte vašemu živému plotu dostatečnou pozornost a řešení problému se škůdci bude o mnoho jednodušší.

Pes nejlepší přítel člověka

I váš domácí mazlíček může představovat pro živý plot obrovské nebezpečí. Zejména vzdálené rohy, kam často vaše oko nedohlédne, slouží vašim domácím mazlíčkům jako oblíbené místo pro značkování. Tato nevinná praktika však může po čase vaše stromky zahubit. Věnujte zde nejvyšší pozornost chování vašeho psího parťáka a zamezte vzniku jeho návyku už v začátcích pomocí vhodných odpuzovacích pachových přípravků.

Kdo mi může s péčí o živý plot pomoct?

Správný odborník poradí, jak o plot celoročně pečovat a doporučí, které části údržby zvládnete svépomocí a kdy je vhodnější využít jeho služeb. I občasná návštěva profesionála dokáže odhalit hrozby škůdců či jiné nedostatky živého plotu, které by v budoucnu mohli vést k jeho poškození či úhynu.
Neváhejte kontaktovat odborníky, kteří se zabývají péči o živé ploty ze společnosti MELOUNOVÁ, s.r.o., prostřednictvím kontaktu na jejich webu.

Fotografie