Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Lesních požárů stále přibývá

Lesní požáry

Požár v lese může vypuknout z mnoha důvodů. A v minulosti byly tím nejčastějším důvodem lidé. Řádně neuhasili ohniště a z uhlíků vznikl požár. Odhodili nedopalek cigarety a les od něj opět vzplanul. Nebo ho někdo zapálil jen tak, snad pro legraci. Zkrátka, lesní požáry nejsou ničím novým, a to ani u nás, ani ve světě. Ale v posledních letech se prudce mění příčiny, proč začíná hořet. A hoří čím dál častěji, na čím dál více místech a oheň nemilosrdně spaluje čím dál větší plochy lesů, ničí lidská obydlí a ohrožuje životy.

Ohrožená místa

Už v minulosti jsme se setkávali s častými lesními požáry, a to například v Severní Americe. Typické je to pro Kalifornii, kde z pohledu laika hoří snad skoro pořád. Ale požáry se začínají „přesouvat“ už i mnohem blíže k nám. Velmi často s nimi hasiči bojují na jihu Evropy, především ve Španělsku, na Slovinsku, v Řecku nebo v Portugalsku. Letos se zatím nejzávažnější boj s ohněm přesunul na řecké ostrovy. Nejprve oheň vzplál na ostrově Rhodos, pak se objevil i na dalších ostrovech. A to uprostřed léta, kdy jsou tato exponovaná místa plná turistů zoufale prchajících před ohněm do bezpečí.

Proč hoří?

Hasiči příčiny požárů pečlivě vyšetřují. A často se shodnou, že na vině je člověk. Obvykle neúmyslně, ale zkrátka nějakým způsobem to zapříčinil. Ale důvod, proč jsou v posledních letech požáry tak mohutné, je, že je velké sucho. V létě tolik neprší a panují mnohem větší horka než v minulosti. Půda je vyprahlá, les suchý. Tráva jakbysmet. Pak stačí malá jiskřička a požár se šíří rychlostí blesku. Desítky a stovky hasičských jednotek s ním bez ustání bojují dlouhé dny i týdny, než se jim ho konečně podaří dohasit. Ale to ještě neznamená, že se neobjeví vzápětí jinde – stačí chvilka nepozornosti a les vzplane o kus dál.

Je to na nás

Nechceme tady moralizovat ani radit, ale faktem je, že je to na nás. Leckde jsou v létě zákazy rozdělávání ohně, leckde se nesmí ani grilovat. Důvodem není zbytečná šikana lidí, ale ochrana lidských životů. Kdybychom všichni byli zodpovědní a ohleduplní, k požárům by tak často nemuselo docházet. A to riziko v poslední době prudce roste, proto bychom měli být v otázce ohně, ale třeba i pouhé cigarety, mnohem obezřetnější.

Klima nedokážou jednotlivci změnit, ale své chování změnit mohou. A když víme, že je někde skutečně sucho a nemáme po ruce vodu na hašení, není moudré hrát si s ohněm – ani s nedopalkem cigarety.

Přečtěte si také 5 tipů pro vaši hezčí zahradu nebo Jakých chyb se vyvarovat při nákupu obkladů a dlaždic do koupelny

Fotografie