Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak odvápnit vodovodní baterii?

Kuchyňská baterie je zařízení, jenž je součástí kuchyňského dřezu sloužící k regulaci průtoku teplé a studené vody. Je to velice důležitá součást kuchyně, která umožňuje snadné mytí nádobí, zeleniny, ovoce, rukou a dalších činností spojených s umýváním.
Při výběru kuchyňské baterie je důležité zvážit své potřeby, dispozice dané kuchyňské linky a konkrétní preference členů domácnosti. Mějte na paměti, že kvalitní baterie mohou poskytnout dlouhodobou spolehlivost a pohodlí při vhodném používání a hlavně její pravidelné údržbě.

Problematika vodního kamene

Vodní kámen, také nazývaný vápenec neboli minerální usazenina, je nános minerálních solí, především vápníku a hořčíku, který vzniká jako výsledek reakce mezi minerály obsaženými ve vodě a povrchem, se kterým přichází voda do kontaktu. Vodní kámen je běžným jevem v oblastech, kde je voda bohatá na vápník a hořčík, jako je například tvrdá voda.
Když voda obsahuje tyto minerály, může se při vaření nebo ohřevu vody vysrážet a usazovat na různých površích, jako jsou vodovodní baterie, kohoutky, dřezy, sprchové hlavice, kádě, sklenice, varné konvice a další. Tento usazený materiál vytváří bílé nebo krémové zbarvení na površích a způsobuje problémy. Vodní kámen se může hromadit na vnitřních částech vodovodní baterie a způsobovat omezený průtok vody, snížený tlak vody nebo zhoršený výkon spotřebičů. Nejen, že vodní kámen nepůsobí příliš esteticky, kromě toho se na jeho povrchu usazují škodlivé bakterie. Pravidelné odstraňování vodního kamene z vodovodní baterie a preventivní údržba jejího povrchu jednoznačně zachovává její funkčnost a výrazně prodlužuje životnost.
Vodní kámen může být odstraněn pomocí různých čistících prostředků, které rozpouštějí minerální usazeniny. Pro odvápnění kuchyňské baterie můžete použít několik různých postupů. V tomto přehledu uvádíme některé z možností, jak provést odvápnění:

Ocet a voda

Bílý ocet je již po dlouhá léta osvědčeným a vysoce účinným prostředkem k odstraňování vodního kamene. Smíchejte bílý ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste na povrch dřezové baterie. Octová kyselina by měla po určité době působení rozpustit nežádoucí usazeniny vápníku. Pro úplné odstranění octového roztoku důkladně opláchněte vodou.

Bikarbonát sodný a ocet

Kombinace sody bikarbony a octa může být taktéž účinným způsobem k odstranění vodního kamene. Vytvořte pastu smícháním sody bikarbony a octa a naneste ji na postiženou část. Nechte chvíli působit a poté opláchněte vodou.

Citrónová šťáva

Stejně jako v případě octa i citronová šťáva obsahuje kyselinu, která může pomoci rozpustit vodní kámen. Nechte působit a poté opláchněte vodou.

Speciální odvápňovací prostředky

Na trhu jsou k dispozici také komerční odvápňovací čističe, které jsou speciálně vyvinuty k rozpouštění minerálních usazenin. Po aplikaci odvápňovacího prostředku důkladně vyčistěte a opláchněte baterii vodou a ujistěte se, že všechny zbytky byly odstraněny. Při používání jakéhokoli odvápňovacího prostředku dodržujte pokyny na obalu a dostatečně větrejte v místnosti a používejte ochranné rukavice, abyste se vyhnuli kontaktu s chemikáliemi.

Kartáčování

Pokud je to možné, odstraňte koncovku baterie a pomocí měkkého kartáčku, např. staršího zubního kartáčku jemně očistěte vnitřní části od usazenin vápníku. Kartáčkem opatrně vyčistěte vnitřní součásti baterie, aby se usazeniny vápníku uvolnily.

Obecný postup jak odvápnit baterii

Odstraňování vodního kamene z různých povrchů vyžaduje specifické postupy a prostředky. Pro snazší a efektivnější údržbu uvádíme jednoduchou metodu, kterou můžete použít.

Co budete potřebovat?

  • Bílý ocet nebo komerční odstraňovač vodního kamene
  • Čistá hadříková utěrka nebo houbička
  • Kartáč (měkký nebo zubní)

Vypnutí vody

Nejprve zastavte přívod vody k baterii. To obvykle můžete udělat uzavíracím ventilem umístěným pod dřezem nebo za stěnou.

Příprava povrchu

Před zahájením odstraňování vodního kamene zajistěte, že je povrch suchý a neporušený. Odstraňte veškeré nečistoty a prach z povrchu, který má být vyčištěn.

Demontáž koncovky baterie

Pokud je to možné, odšroubujte nebo odmontujte koncovku baterie. Tím získáte přístup k vnitřním částem, kde se vápníkové usazeniny mohou hromadit. Nalijte směs bílého octa nebo citronovou šťávu do nádoby a ponořte do ní demontovanou koncovku baterie. Nechte působit po dobu několika hodin nebo nejlépe přes noc. Octová směs by měla pomoci rozpustit veškeré usazeniny vápníku. Po uplynutí doby nechte odvápněnou koncovku baterie důkladně opláchnout vodou, abyste odstranili všechny zbytky odvápňovacího prostředku. Poté znovu připevněte koncovku baterie na své místo.

Použití octa nebo jiného zvoleného prostředku

Namočte hadříkovou utěrku nebo houbičku do čistícího roztoku a aplikujte jí na žádoucí povrch.

Namočení a čekání

Nechte preparát působit na postiženém povrchu po dobu 15 minut až několika hodin v závislosti na závažnosti usazenin a pravidelnosti čištění.

Kartáčování

Použijte měkký kartáč nebo zubní kartáček k opatrnému kartáčování postiženého povrchu. To pomůže rozrušit a odstranit usazeniny vápníku.

Opláchnutí

Vždy náležitě opláchněte daný povrch čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky octa či jiného čistícího prostředku a usazenin.

Opakování

V případě silných usazenin je nejlepší postup několikrát opakovat, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

Kontrola a úpravy

Pokud jsou stále viditelné usazeniny, můžete postup zopakovat nebo vyzkoušet komerční prostředky pro odstranění vodního kamene. Nakonec se ještě ujistěte, že baterie neteče, a že je dokonale vyčištěna a připravena vám opět kvalitně sloužit.

Prevence

Pro minimalizaci budoucího vodního kamene používejte pokud možno měkkou vodu, pravidelně čistěte vodovodní baterii a udržujte povrchy v suchém stavu pomocí utěrky anebo hadříku.

Znovu zapnutí vody

Po úspěšném odvápnění baterie otevřete uzavírací ventil a znovu zapněte přívod vody.

Upozornění

Při odvápňování ať už pomocí octa, citronové šťávy nebo komerčního produktu buďte velmi opatrní, abyste minimalizovali vdechnutí par nebo kontakt s kyselinami.

Pamatujte, že pravidelná údržba a prevence jsou klíčové pro udržení vaší kuchyňské baterie v dobrém stavu a mohou pomoci minimalizovat usazování vápníku a tím i prodloužit životnost vaší vodovodní baterie. Přesný postup může záviset na druhu povrchu a současně na míře znečištění. Vždy postupujte podle pokynů uvedených na čisticích prostředcích a mějte na paměti bezpečnostní opatření při manipulaci s chemikáliemi a vodními zdroji. V případě složitějších konstrukcí baterie nebo pokud si nejste jisti, jak baterii demontovat a opětovně smontovat, můžete vždy požádat odborníka na údržbu nebo vodoinstalatéra, aby vám pomohl s odstraněním vodního kamene.

Jednou z renomovaných společností dodávající vysoce kvalitní kuchyňské baterie a dřezy je internotový obchod Granitové dřezy Schock Ing. Vlastislav Kalivoda z Brna. Tato firma se již celou řadu let specializuje na prodej dřezových baterií od špičkových výrobců Caressi a Schock. Uvažujete-li o pořízení nové kuchyně anebo vodovodní baterie, neváhejte kontaktovat její odborné pracovníky, kteří vám ochotně poradí, který typ a jaký model bude nejlepší zvolit ve vašem konkrétním případě.

Fotografie