Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Pokud se hodláte pustit do stavění domu nebo jeho rekonstrukce, dříve nebo později vás nemine jedna nezbytnost. A sice zamyslet se nad způsobem vytápění svého budoucího domova. Bohužel jsme v poslední době svědky značného zdražování a tak by každý z nás nejraději zvolil takové řešení, které vám do budoucna zajistí co nejnižší náklady na vytápění.

Právě s přihlédnutím k situaci na trhu s energiemi není divu, že stále oblíbenější se stávají tepelná čerpadla. Zvláště pak vezmeme-li v potaz i možnost čerpání dotace na jeho pořízení. Navíc velmi příjemným bonusem je i t fakt, že tento typ výtápění se řadí mezi ty ekologičtější.

A jak takové tepelné čerpadlo funguje?

Na principu přeměny energie z vnějšího prostředí na zdroj tepla pro domácnost. Tepelná čerpadla jsou moderními řešeními pro vytápění ale i ohřev užitkové vody. Tepelné čerpadlo teplo ze svého okolí převádí na vyšší hladinu, kterou pak využívá pro ohřev teplé vody a k vytápění domu. Obvykle využívá kompresoru, který stlačuje chladivo a tím ho zahřívá na vysoké teploty. O efektivitě samotného čerpadla pak hovoří takzvaný topný faktor. Ten udává poměr mezi vyrobeným teplem a energií, která je na jeho produkci využita.

Abyste to při výběru neměli příliš jednoduché, existuje hned několik typů tepelných čerpadel.

 1. Tepelné čerpadlo země-voda
  Tento typ využívá jako zdroj tepla půdu díky hloubkovému vrtu nebo díky kolektorům rozprostřeným v malé hloubce, ale na větší ploše. Přičemž druhá varianta je levnější na pořízení ovšem náročnější na nezastavěnou plochu v okolí domu. Tyto čerpadla jsou velmi efektivní a hodí se tak tam, kde jsou časté a silnější mrazy.
 2. Tepelná čerpadla voda-voda
  Pro druhý typ je hlavním zdrojem voda, většinou ta podzemní, ale někdy i povrchová. Tento způsob řešení je nejefektivnější, instalace je ale poměrně náročná a celý systém vyžaduje pravidelnou údržbu. U povrchových vod je navíc nezbytné zajistit, aby nezamrzaly.
 3. Tepelné čerpadlo vzduch-voda
  Zde je zdrojem tepla vzduch. Tento druh popularizuje snadná instalace a nižší náklady na pořízení. S nižší teplotou vzduchu během střídání ročních období se ale pochopitelně také snižuje jeho efektivita.
 4. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
  Poslední typ funguje na podobném principu jako klimatizace. Mnohé modely dokonce umí v zimě topit a v létě chladit. Neumí ale ohřát užitkovou vodu a tak je třeba hledat ještě další kombinované řešení.

Pokud jste sami zvážili všechny možnosti a varianta přechodu z plynu na tepelné čerpadlo či rovnou výběr tepelného čerpadla vám přijde jako to nejvýhodnější řešení, neváhejte a zvolte ten nejvhodnější typ pro váš domov. Potřebujte poradit? S důvěrou se obraťte na 3K Air Mont s.r.o. Vše s vámi důkladně proberou a zhodnotí a pomohou vám vybrat to nejefektivnější tepelné čerpadlo i pro vás. Montáž tepelných čerpadel v Ostravě i širokém okolí je jejich denním chlebem, takže se vám následně postarají i samotnou instalaci. A vy se už jen budete těšit z ušetřených prostředků a tepelného komfortu u vás doma.

Fotografie