Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak se starat o morče

Základní informace o morčatech

Odkud pochází: Jižní Amerika
Velikost: 35 cm
Váha: 0,7 – 1,8 kg v závislosti na druhu a pohlaví
Kolika let se dožívá: až 7 let

Morče domácí je malý společenský hlodavec, který se dorozumívá pískáním. Aktivní je přes den a je rád ve společnosti dalších morčat i lidí.

Než si morčátko přinesete domů, tak kupte veškeré potřebné vybavení a nachystejte mu pelíšek. Přečtete si základní informace o péči a výživě morčat.

Co budete potřebovat

Klec

Klec pro jedno morče by měla být veliká minimálně 100 x 50 cm. Každé další morče potřebuje stejný prostor. Klec nemusí být vysoká, protože morčata nešplhají. Ideální je plastový spodní box, odkud se nesype podestýlka nebo si zvíře nezraní nožičku.

Klec umístěte na klidné místo bez průvanu. Vyhýbejte se místům vedle televize nebo na přímém slunečním světle. Počítejte, že nečištěná klec začne zapáchat, což není příjemné.

Napáječka, miska a jesličky

Na pití pořiďte napáječku, kterou přichytíte na kraj klece. Pravidelně ji čistěte, aby nedocházelo k usazování nečistot.

Misku volte těžší, lehká plastová miska lze snadno převrhnout a krmení bude rozsypáno po celé kleci.

Morče potřebuje pravidelný přísun suchého sena, které mu dávejte do jesliček. Na podestýlce by seno mohlo navlhnout a z mokrého sena se morče zduje.

Podestýlka

Každému zvířeti vyhovuje jiná podestýlka. Na trhu najdete hobliny, peletky, dřevitou vlnu, kukuřičné stelivo nebo můžete vsadit i na starou dobrou slámu.

Pelíšek

Přestože jsou morčata velmi společenská a tráví rády čas s lidmi, tak potřebují klidné místo, kam se skryjí v případě nebezpečí.

Čím morče krmit

Morčata jsou býložravci a potřebují kvalitní stravu. Základem jídelníčku je seno, které obsahuje vlákninu pro lepší trávení. Morčata oproti ostatním hlodavcům potřebují více vitaminu C, proto kupujte směsi přímo pro ně.

Do jídelníčku zařaďte také zelenou trávu (pampeliškové listy, jetel) a zeleninu. Dopřejte morčeti více druhů zeleniny, aby dobře prospívalo. Ovoce má velký obsah cukru a je třeba opatrné dávkování. Morčata mají tendence snadno tloustnout. Nic nezkazíte ani suchým chlebem nebo větvičkami na broušení zubů.

Morče a další zvířata

Morčátka jsou společenská a potřebují společnost jiných morčat. Je lepší chovat pár morčat nebo rovnou skupinku. Dobře se také snáší s dalšími domácími mazlíčky. Nechte je chvíli zvyknout a uvidíte, že se z nich stanou kamarádi.

Přečte si také Jak pečovat o achatiny nebo Celoroční bydlení v maringotce.

Fotografie