Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Had jako domácí mazlíček - rady pro začínající chovatele

Jaký had je vhodný

V první řadě si musíte uvědomit, že had není kočka nebo pes. Nenaučíte ho žádné triky nebo kousky a nečekejte ani žádný velký sociální kontakt. Hadi nejsou společenská zvířata a víc než lásku k páníčkovi očekávejte respekt. Had vás může respektovat a nechat se pohladit, ale žádné jiné náklonnosti se vám asi nedostane.

Pro začátečníky jsou absolutně nevhodné jakékoliv jedovaté druhy hadů. Poohlédněte se po nějakém zástupci škrtičů, který je relativně bezpečný a nenáročný na chov. Podle profi chovatelů jsou nejlepší do začátku korálovky, které nejsou nijak velké a nevyžadují mnoho prostoru. Doporučit lze také drobnější červené užovky vynikající svým zbarvením a mírnou povahou.

Co potřebuje had k životu

Základním vybavením je terárium, kam hada ubytujete. Pro oba zmíněné druhy je minimum 80x50x40 cm. Pokud budete chovat větší druh, tak musíte úměrně tomu zvětšit i rozměr terária. Na dno umístěte velkou vrstvu substrátu, kámen, větev či kus dřeva a misku s vodou.

Hadi potřebují teplo a bez jeho zdroje se jim nebude dařit. V  teráriu musí být stálá teplota kolem 30 stupňů. Přes noc se zdroj tepla vypíná. K udržení teploty postačí dostatečně silná žárovka, kterou umístíte do bezpečné vzdálenosti nebo ji zabezpečíte. Had se o ni může nepříjemně popálit.

Žárovka slouží k vyhřívání, ale čas od času hadi potřebují také chlazení. Minimálně jedno místo v teráriu by mělo mít teplotu kolem 22 stupňů, aby se zde had mohl ochladit. Ideální je pro tuto příležitost miska s vodou v rohu, kam nedosáhne teplo lampy.

Čím hada krmit

Korálovka a užovka nejsou na krmení příliš nároční, přesto však potřebují pravidelný přísun kvalitní potravy. Zde se většina chovatelů názorově rozchází. Jedni jsou zastánci živé stravy a další krmí mrtvou potravou. Pokud víte, že nezvládnete předhodit hadovi živou či mrtvou kořist, tak to nebude vhodný mazlíček pro vás. Přestože krmení neprobíhá denně, tak jednou za čas jej budete muset nakrmit.

Oběma druhům stačí jednou za deset dní drobný hlodavec. Hadí mláďata se živí zhruba dvěma myšími holátky za týden. Během svlékání kůže hadi nežerou, proto je nemá smysl krmit. Toto období trvá zhruba dva týdny.

Přečtěte si také Jak se starat o ježka nebo Jak se starat o morče.

 

Fotografie