Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Proč se obávat jaderné války

Od posledního jaderného útoku uteklo již 70 let a zdá se, jakoby lidstvo zapomnělo, jak strašné škody dokázala napáchat jediná jaderná bomba. Podle odhadů se na Zemi nachází kolem 30 tisíc jaderných zbraní, ale skutečné číslo může být mnohem vyšší, jelikož různé země odmítají tuto informaci sdělit.

Přibývající množství zbraní

Ještě před nedávnými roky bylo možné slyšet o redukci jadrných zbraní, která povede ke zmenšení tohoto druhu arzenálu. Redukce jaderných zbraní ovšem nespočívá v kompletnímu rozebrání všech zbraní, ale pouze v demontáži jaderné hlavice z nosné rakety. Současná doba bohužel vyvrací naděje na kompletní odstranění jaderných zbraní. Spory mezi světovými mocnostmi vyvolaly novou studenou válku a počet jaderných zbraní opět začal stoupat. Novou děsivou hrozbou jsou nestabilní země, které ohlásily vlastnictví jaderných zbraní, jako Severní Korea.
První jaderná zbraň byla vynalezena Američany v roce 1945, pouhé 4 roky po nich ohlásily vlastnictví jaderných zbraní i Rusové, kteří jejich množstvím překonaly jaderný arzenál USA. V současnosti jsou tyto 2 země stále jadernými velmocemi.

Co dokáže jaderná zbraň způsobit

Jaderné zbraně jsou dvousečnou zbraní, která nelikviduje pouze výbuchem, ale také radiací. Nejsilnější jaderné zbraně umí likvidovat vše do vzdálenosti několika desítek kilometrů a zapalovat předměty až do vzdálenosti 100 kilometrů od centra výbuchu. Rozdělujeme je obvykle podle síly a také podle dalšího materiálu, který mohou obsahovat.

Z hlediska radiace patří mezi nejděsivější kobaltová a neutronová bomba. Kobaltová bomba obsahuje kobalt, který dokáže dlouhodobě zamořit půdu. V případě neutronové zbraně je zvýšeno záření neutronů a zasažené oběti umírají na vysoké dávky radiace. Zatím nejsilnější bombou je třístupňová bomba, která je v podstatě vodíkovou bombou, u které je přidána další vrstva z uranu 238. Tím je podstatně zvýšen její účinek.
Jadernými zbraněmi lze útočit hned několika způsoby a to prostřednictvím nosné rakety vypálené z odpalovací rampy, z lodě, z ponorky, z mobilního pozemního zařízení, shozením z letadla, ale i vypálením z dělostřeleckého kanonu.
Před jadernými zbraněmi bychom měli mít respekt a ať už si s nimi mocnosti vyhrožují jak chtějí, nikdy by se nemělo zapomínat na to, co již napáchaly.