Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Zatočte s únavou díky spánkové hygieně

  1. Pravidelný režim

Pravidelnost je pro spánek velmi důležitá. Tělo má zabudované hodiny a snadno si zvykne usínat a budit se v určité časy. Naučte se uléhat i vstávat ve stále stejném čase. Za pár týdnů si tělo zvykne a bude v danou hodinu unavené. Snažte se rutinu dodržovat i o víkendech a příliš neponocujte.

  1. Vyhněte se modrému světlu

Modré světlo, které vyzařují chytré přístroje, je přímo zabijákem cirkadiálního rytmu. Vlnová délka modrého světla dává mozku signál, že je bílý den a není čas spánku. Opakem je červené světlo, které svítí při západu slunce. Vyměňte obyčejné žárovky za ty zabarvené a vyhněte se dvě hodiny před spaním svítícím obrazovkám.

  1. Příjemné klima v místnosti

Doporučená teplota v místnosti na spaní je mezi 17 – 20 stupni. Někteří lidé ložnici zbytečně přetápějí a pak nemohou usnout. Pro komfort je důležitá i vlhkost, která by se měla pohybovat mezi 40 – 60 %. Při nižší vlhkosti nás může škrábat v krku a vysychat sliznice, vysoká vlhkost zase nahrává plísním.

  1. Žádný kofein odpoledne

Kofein v nápojích dokáže člověka pořádně nabudit. Možná berete odpolední kafíčko jako součást běžného dne a myslíte si, že na vás nemá žádný účinek. Zkuste jej vyměnit za bezkofeinovou variantu a všímejte si rozdílů. Nenahrazujte kávu zeleným nebo černým čajem. Obsahují tein, který má podobné účinky jako kofein.

  1. Před spaním jen lehké jídlo

Ve spánku se tělo nevypíná, ale produkuje velké množství energie na regeneraci všech buněk. Rozhodně není dobré zatěžovat organismus trávením. Dejte si večer lehkou večeři s dostatkem bílkovin a složitých sacharidů. Vyhněte se tukům a dráždivému ostrému jídlu.

  1. Zahoďte léky na spaní

Léky na spaní jsou vítaným pomocníkem v krizových situacích. Bohužel neřeší příčinu problému, jen jej zakrývají. Dlouhodobým užíváním léků na spaní můžete úplně ztratit schopnost samostatně usnout a velmi rychle se stanete závislými.

  1. Přiměřená fyzická aktivita

Fyzická aktivita je součástí zdravého životního stylu. Nemusíte zvedat v posilovně závaží, zajděte si na svižnou procházku nebo se projeďte na kole. Dvě hodiny před spaním však neprovozujte fyzicky náročné aktivity, dochází při nich k vyplavení adrenalinu a spánek se může ještě zhoršit. Na dobrou noc si můžete zacvičit jógu nebo se lehce protáhnout.

Přečtěte si také Jak bojovat s únavou a Chia semínka pro zdraví.

Fotografie