Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak vyzrát na jarní únavu

Co je to jarní únava?

Jarní únava nesplňuje z hlediska medicíny kritéria pro skutečnou nemoc, přesto se s ní spousta lidí potýká a není to jen o mýtus. Jarní únavu můžeme popsat jako stav fyzického i psychického vyčerpání. Nejde přitom o nic souvisejícího s moderní érou. Jarní únava je stará jako lidstvo samo a souvisí s našimi biorytmy.

Únava na jaře je důsledek dlouhé zimy, která dala tělu řádně zabrat. Respirační infekce, nedostatek slunečního svitu, vitamínů a nízká fyzická aktivita organismu nepřidají a na jaře nám to vrátí i s úroky, kdy se vidíme venku, ale tělo je jiného názoru.

Našemu organismu nesvědčí změny teplot, kdy je ráno ještě zima a odpoledne už je na krátký rukáv. Atmosférické změny tlaku, změna času i touha po fyzické aktivitě nás mohou vyčerpat, proto je třeba dát tělu čas, nebo začít s přípravou na jaro už v zimě.

Jak předejít jarní únavě?

Jarní únavě lze předcházet už v zimě a to několika snadnými kroky. Zapojte do svého jídelníčku dostatek vitaminů a minerálů z ovoce a zeleniny. Pokud nejste schopni pokrýt potřebu těla, tak se nebojte suplementů. Ať už sáhnete po multivitaminu nebo budete doplňovat jen některé vitaminy, tak určitě neuděláte chybu.

Dopřejte svému tělu vhodnou fyzickou aktivitu i v zimě. Můžete chodit na procházku nebo se protahovat či provozovat jógu. Povzbuzující efekt má na tělo také střídání teplot. Zkusit můžete otužování, které je v současnosti velmi populární nebo o něco pohodlnější saunování.

Nezapomínejte na odpočinek a spánkovou hygienu. Co se týče spánku, tak nejde o jeho kvantitu, ale kvalitu. Můžete spát třeba deset hodin denně, ale je-li to nekvalitní spánek, tak se nebudete cítit dobře. Zapracujte na spánkové hygieně. Mezi základní pravidla spánkové hygieny patří například:

  • vstávání a ulehání ve stejný čas,
  • spaní ve vyvětraném pokoji o příjemné teplotě,
  • vyhýbání se modrému světlu večer,
  • nejedení tučných a těžkých jídel před spaním,
  • fyzická aktivita během dne,
  • nepití kofeinových nápojů odpoledne.

Síla detoxu

Detox je v současné době velmi populární slovo a setkáváme se s ním ve spojitosti se zázračnými produkty, které zajistí vašemu organismu zdraví. Většina těchto produktů je v lepším případě neúčinná a v horším případě vám může uškodit.

Jarní očista v původním slova smyslu souvisí s náboženstvím a nedostatkem jídla na jaře, kdy zásoby docházejí a nové ještě nejsou. Po zimě si pravdu můžete dopřát pár dní lehké stravy a doplnění zelených potravin. K tomu ovšem nepotřebujete žádné předražené produkty. Stačí dodržovat vyvážený zdravotní styl a nemusíte se očišťovat.

Přečtěte si také Zatočte s únavou díky spánkové hygieně nebo Jak bojovat s únavou.

Fotografie