Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Vyznáte se v nízkoenergetických domech?

Proč stavíme nízkoenergeticky?

V legislativě jsou v současné době zakotveny požadavky na novostavby, některé z nich jsou z oblasti energetiky a úspor. Neberte tyto požadavky jako nutné zlo, ale vnímejte je jako příležitost pro zbudování zdravého a úsporného domu.

Hlavní výhody nízkoenergetických domů:

  • Finanční stránka
  • Udržitelnost
  • Ekologie
  • Zdraví

Úsporné a zdravé domy, které se staví s důrazem na ekologii a trvalou udržitelnost jsou budoucností všech staveb. Evropská směrnice o energetické náročnosti budov nás zavazuje ke stavění budov s nízkou energetickou náročností.

V kategorizaci nízkoenergetických domů je poměrně těžká orientace. Ještě než se pustíme do srovnání jednotlivých druhů budov, tak je nutno zmínit, že veškeré bilance jsou zde jen teoretické. Aktivní domy jsou teoreticky schopny „vyžít“ se svou vlastní energií a neodebírat ji ze sítě. V praxi se však přebytečná energie odvádí do veřejné sítě a dům nemůže existovat nezávisle na ní. Alespoň prozatím.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetické domy mají roční spotřebu na vytápění do 50kWh/m2. Oproti klasickým cihlovým stavbám ze 70. let je spotřeba čtvrtinová. Tyto domy jsou dimenzovány úsporně a je kladen důraz také na další aspekty k úspoře energie. Například stěny zde bývají difúzně otevřeny nebo je přítomna rekuperace vzduchu a jsou tedy omezeny ztráty tepla při klasickém větrání okny.

Pasivní dům

Pasivní domy vychází ze stejných principů jako nízkoenergetické domy, ale požadavky na ně jsou ještě přísnější. Spotřeba tepla je zde ročně nižší než 15 kWh/m2. To pro představu odpovídá zhruba 15-20 dnům, kdy je zapnuto topení. Po zbytek roku dům efektivně využívá tepelnou energii a svým majitelům šetří spoustu peněz díky automatizovanému větrání.

Nulový dům

Nulový dům nebo dle zákona „dům s téměř nulovou spotřebou energie“ je odnoží pasivního domu. Jeho roční spotřeba energie na vytápění je méně než 5kWh/m2 a většina z této energie je pokryta obnovitelnými zdroji.

Setkat se můžeme i s pojmem aktivní dům, který si zvládne během roku vyrobit více energie, než sám potřebuje.

Jak se staví úsporné domy

Pokud toužíme po pasivním nebo nulovém domě, tak musíme uvažovat už ve fázi výběru pozemku. Ne každé stavební místo je vhodné na zbudování těchto budov. Ve fázi projektu je třeba zvážit orientaci domu, umístění oken, členitost a volbu materiálů. Je proto nutné oslovit projektanta, který této problematice rozumí a specializuje se na stavbu nízkoenergetických domků.

Přečtěte si také Jak opravit praskliny ve zdech nebo Kvalitní beton pro vaši stavbu.

Fotografie