Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Jak skladovat a podávat víno

Jak skladovat a podávat víno

Jste-li milovníci vína, určitě máte doma nějakou svoji zásobu. Skladujete ale láhve správně?
A co samotné servírování vína? Pojďme se podívat v následujících řádcích na pár užitečných rad, které ocení nejen vaše víno, ale především vy jako konzumenti.

Pokud máte v domě volný sklep, máte vyhráno. Sklep je totiž nejvhodnějším místem pro uchování vína, tedy za dodržení vhodných podmínek. Temno, chlad je pro víno ideálním místem. Teplota by se měla pohybovat přibližně od 10 stupňů do 12 stupňů
a nejideálnější vlhkost je kolem 65 %.

Pokud nespadáte mezi šťastlivce se sklepem, nesmutněte. V dnešní době se dají koupit domácí vinotéky, které si zvolíte dle svých preferencí a které splňují všechny požadavky na skladování vín. Budou vám udržovat konstantní teplotu, vlhkost a zajistí vínu i temno. Zároveň vinotéka obzvláštní vaši domácnost jako moderní prvek.

Pokud láhví doma neuchováváte tolik, vystačíte si například i s lednicí a chladnější komůrkou. Kam ale jaké víno uskladnit? Vhodné místo lze určit podle druhu vína. Bílé, růžové a šumivé víno můžete ponechat v lednici, kde je přibližná teplota 5-7 stupňů, což je vhodná teplota zároveň pro servírování zmíněných vín. Červené víno můžeme uskladnit naopak v komůrce, ve které by mělo být 15-18 stupňů Celsia, které vínu nejvíce svědčí též při servírování.

Teplota vína je důležitá při jeho konzumaci. Ovlivňuje totiž chuť. Při nižší teplotě nevyniká vůně vína a není tak výrazné. Červená vína s nízkou teplotou mohou působit svíravým pocitem. Naopak vyšší teploty nepříjemně zvýrazňují aroma tříslovin a může jít cítit z vína alkohol.

Pokud jste si právě koupené víno donesli domů, je dobré jej nechat odpočinout, než ho otevřete. Bílé víno byste měli nechat odležet v lednici minimálně dva až tři dny, červené víno v komoře minimálně týden. Delší doba je z toho důvodu, aby se usadily drobné částečky obsažené v červených vínech a vy jste si následně vychutnali jedinečnou chuť pořízeného vína. Pozor si musíte posléze dávat i při samotné manipulaci s láhví při nalévání, abyste usazené částečky nerozmíchali.

Jak ale láhve vína správně uchovávat? Láhev uzavřená korkovým uzávěrem, musí bezpodmínečně ležet! Korek musí být tzv. zaviněný. Lahve uzavřená šroubovým uzávěrem mohou stát, či ležet – to je na Vás, respektive na místě, kde víno skladujete. Korková zátka je porézní, vysychá a víno v láhvi s pronikajícím vzduchem pracuje, ztrácí své vlastnosti a stárne. Proto musí láhev uzavřená korkem vždy ležet. Pokud má láhev například šroubovací kovový uzávěr, zde k pronikání vzduchu nedochází a můžete nechat láhev postavenou, stejně jako u šumivých vín, kde korek díky tlaku z bublinek nevysychá a vzduch se do láhve tedy též nedostane. Pokud se chystáte vína archivovat, doporučujeme nakoupit více lahví. Tak abyste mohli ideálně 1 x za půl roku lahvinku s vínem otevřít a odegustovat. Pak samozřejmě aby Vám ještě zbylo víno pro slavnostní příležitost. Prostě a jednoduše: vína k archivaci se kupují po kartonech, ne po kusech!

Víno občas působí jako pěkná alchymie. Pokud byste si i po přečtení nevěděli rady s uskladněním nebo například se servírováním, neváhejte se obrátit s radou na profesionální vinaře jako například na rodinnou firmu Vinařství Jan Plaček. Vinařství se nachází v Moravských Bránících, pokud byste se rádi zastavili osobně. Kontakty lze najít na webových stránkách vinoplacek.cz. Za jejich skvělými víny stojí spousta let praxe a zkušeností a rádi vám se vším budou nápomocni například i s konkrétním výběrem druhu vína. Víno je jejich život. A vaše může být také.

 

Fotografie