Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Vysoká nadváha aneb když chybí sebeláska

Obezita nevylučuje podvýživu

Ve společnosti panuje zažitý mýtus, že podvyživený člověk musí být nutně vyhublý. Slovo podvyživený však pochází ze slova živiny a ty mohou chybět jak štíhlému, tak obéznímu člověku. Tedy i někdo s padesáti kily nadváhy může být podvyživený. Jeho tělu zkrátka chybí důležité živiny. Nejen, že tedy trpí nadváhou, ale zároveň nemá potřebné látky pro zdravé fungování. S tím je přímo spojena sebe láska a schopnost dát tělu vše, co potřebuje, aby prospívalo.

Obezita značí závažný problém

Obezita není pouze o nadváze. Konzumace nadměrného množství potravin a následná nadváha pouze poukazuje na hlubší problém, který zpravidla souvisí s psychikou. Pokud pomineme fyzické zdravotní problémy vedoucí k nadváze, pramení problém většinou z dětství nebo z období dospívání, kdy se mohly v psychice vytvořit bloky, pocity méněcennosti a podobně.

Často je to nedostatek sebelásky, který nutí lidi chovat se k sobě sama způsobem, který jejich tělu škodí. Může to být způsobeno výchovou, kdy rodiče jednoduše dítě nenaučili, aby se mělo dostatečně rádo nebo trpělo kritikou, kterou od svého okolí samo převzalo, často nevědomky. Pro dítě je velice snadné, aby se ztotožnilo s posměchy ostatních. Někdy stačí, aby slyšelo kritiku od spolužáků a samo jí uvěřilo. U holek to může být předběžně vyspělá ženská postava, která vzdoruje závisti spolužaček a podobně. Krásné dlouhé vlasy, zájem o literaturu, který se v dnešní době vymyká standardu a podobně. Na vině mohou být také nejrůznější momenty, které dotyčný vnímá jako trapné a které se v něm hluboce zapíšou, ačkoli se jedná z pohledu většiny o banality.

Sebeláskou k uzdravení těla i duše

Jak si lze pomoci při nadváze? Kromě pohybu a zdravé stravy je klíčem sebeláska. Ta zdravá, která přináší do života spoustu krásného. Začněte mít rádi sebe sama a dělejte pro sebe drobnosti, které vám udělají radost. Napusťte si vanu, kupte si něco krásného na sebe, zajděte si do divadla… dělejte věci kvůli sobě, ne kvůli ostatním. Dopřejte si vše, o čem sníte. Zasloužíte si to stejně jako kdokoli jiný. Uvidíte, že kila půjdou dolů snadno a vy ze sebe budete mít stále větší radost.

Někdy to může být začarovaný kruh – nemáte se rádi, protože máte nadváhu a zároveň máte nadváhu, protože se nemáte rádi a nejste schopni se o sebe dostatečně starat, tak jak vaše tělo potřebuje. Začněte malými krůčky a uvidíte, že to postupně půjde.

O dalších problémech současné doby si můžete přečíst v článcích Stres, civilizační choroba, kterou se nedaří zničit a Celiakie aneb potraviny obsahující lepek.

Fotografie