Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

5 nejčastějších rizik spojených s obezitou

  1. Diabetes mellitus 2. typu

Cukrovka druhého typu vzniká při nedostatku inzulinu, který řídí hladinu glukózy v krvi. Diabetiků druhého typu na světě stále přibývá a jedním z důvodů je nárůst obezity, která přispívá k inzulinové rezistenci.

Podle závažnosti se diabetes koriguje dietou, tabletami nebo aplikací inzulinu. V léčbě cukrovky je důležitá spolupráce a sebereflexe pacienta. Neléčená cukrovka může vést ke zvýšenému riziku cévních onemocnění, protože nadměrné množství glukózy mechanicky poškozuje cévy. Nejčastěji poškozuje cévy v ledvinách, nohou nebo v očích.

  1. Infarkt myokardu

Infarkt myokardu vzniká jako náhlé přerušení cévního zásobení srdce. Příčina infarktu je ukládání cholesterolových plátů na stěnu tepny. Chronické zúžení tepen vyvolávající bolesti na hrudi, které po podání léků vymizí, se nazývá angina pectoris a je varovným příznakem, že je nejvyšší čas na změnu životního stylu.

K infarktu dojde při vytvoření krevní sraženiny, která nasedne na tukovou hmotu a aktivuje krevní destičky. Projevuje se dušností, bolestí na hrudi s vystřelováním do levé ruky. Postupně se dostavuje pocení, úzkost a bolest čelisti nebo zad. Pro úspěšnou léčbu je důležitý rychlý zásah lékaře.

  1. Vysoký krevní tlak

Vysoký tlak neboli hypertenze je stav, kdy je v cévním řečišti zvýšen tlak krve. Hypertenze sama o sobě není bolestivá ani člověka nijak akutně neohrožuje, ale má přímou spojitost s rozvojem mrtvice a ischemické choroby srdeční.

Vysoký krevní tlak je obvykle odhalen na rutinní lékařské prohlídce a jako první je doporučeno snížení hmotnosti. Někteří lidé trpí takzvanou sekundární hypertenzí, která vzniká z důvodu postižení jiného orgánu a nemusí souviset s obezitou.

  1. Cévní choroby

Kromě vysokého krevního tlaku a infarktu myokardu má obezita souvislost také s dalšími chorobami cév a srdce. Konkrétně například se srdečním selháním, kdy je srdce přetíženo a nezvládá pumpovat dostatečné množství krve. Obézní lidé mají také takzvanou plicní hypertenzi, kdy musí být krev vytlačována proti velkému odporu, což také vede k selhání srdce.

Mimo jiné souvisí zvýšená hmotnost také s rizikem cévním mozkových příhod způsobené utrhnutím a zanesení trombu do mozku.

  1. Nádorová onemocnění

Nádorová nemocnění vznikají z nejrůznějších důvodů a jedním z nich je také obezita. Nejčastěji se ve spojitosti s obezitou mluví o rakovině tlustého střeva, prostaty, vaječníků, dvanácterníku, žaludku, dělohy, slinivky nebo prsu.

Přečtěte si také Hubnutí za pomoci počítání kalorií nebo Vysoká nadváha aneb když chybí sebeláska.

Fotografie