Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Vlna – materiál, který vás zahřeje

Z historie vlny

Vlna je tu s námi už dlouhé generace. Podle předpokladů došlo k využívání vlny těsně po domestikaci ovce. Nejstarší dochovaný výrobek z plsti však pochází ze střední Asie z období 5. století před naším letopočtem. Ve střední Asii (Mongolsko, Turkmenistán) je tkaní běžnou součástí života i dnes. Jejich jurty se po generace vyrábí plstěním a výborně chrání proti větru, dešti i chladu.

Za dob starého Řecka a Říma byla vlna také velmi oblíbená. Najdeme o ní zmínky například v historickém eposu Odyssea, kde se posádka lodi skrývá pod bohatým rounem ovcí, které chová kyklop Polyfémos. Římané zdokonalují techniku tkaní a daří se jim vytvářet velmi pěkné a kvalitní výrobky.

Ve středověku pokračovala obliba vlny a s rozvojem průmyslu se zdokonalil celý výrobní proces. V současnosti má vlna stále své věrné fanoušky a zejména některé její druhy se těší velké oblibě pro svoje nepřekonatelné vlastnosti.

Jak se vlna vyrábí

Vlna se získává primárně z ovcí. Ty se dožívají zhruba 10 – 12 let a některá plemena produkují až 18 kilo vlny ročně. Ostříhaná vlna se skládá do celistvého rouna a zařazuje se do tříd podle kvality. Následně se vlna dále zpracovává dvěma základními technologiemi.

Dle technologického postupu vzniká česaná nebo mykaná příze. Česaná příze se mísí, myká, češe, předpřádá a přede. Mykaná příze se vyrábí o poznání jednodušším způsobem a je také levnější. Česaná příze se používá na jemné lehké svrchní oděvy a mykaná příze na hrubší výrobky.

Vedlejším produktem zpracování vlny je lanolin, což je voskovitý tuk složený z cholesterolu, mastných kyselin a esterů. Najdeme jej v kosmetice, textilním průmyslu, farmakologii, kožedělném průmyslu a dalších odvětvích.

Druhy vln

Kromě klasické vlny z ovcí najdeme na trhu další zajímavé druhy vlny. Jednou z nich je například mohér, který se získává z angorských koz. Mohérová vlna je luxusní materiál, který je velice ceněný. Velmi kvalitní vlna se získává z alpaky, která se chová v Peru.

Boom v posledních letech zažila merino vlna. Ta se získává z merino ovcí a je extrémně jemná. Oblíbená je pro své vlastnosti, příjemné nošení a pohlcování pachů. Oblíbená je u rodičů malých dětí a používá se také na výrobu outdoorového oblečení.

Přečtěte si také Jak vybrat šaty na ples nebo jaká je Udržitelná móda a její dostupnost.

Fotografie