Články & návody

Euro palety Brno - EURO palety o rozměrech 1200 x 800 mm.

S.B. Comp. spol. s r.o. - hmoždinky a kotvy do betonu.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Praze a okolí. Možnost přidat kurz zdarma.

Zastřešení bazénů Desjoyaux - montáž zastřešení bazénů v Ostravě a okolí.

Joppa Logistics s.r.o - nadrozměrná doprava po ČR i v EU.

MKM Jazyková škola Brno - skupinové jazykové kurzy v centru Brna.

Vinařství Plaček - kupujte víno přímo od vinaře.

Otevreniauta.cz - nouzové otevření auta v Brně a okolí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Plastická chirurgie MUDr. Šárka Stiborová - plastické operace prsou v Brně.

Poporodní deprese – problém, o kterém se nemluví

Špatná nálada není deprese

Nová role, nejistota a hormonální změny mohou s ženou po porodu pořádně zamávat. Nejčastějším stavem vyskytujícím se po porodu, je takzvané poporodní blues. Objevuje se v prvních dnech po porodu a postihuje až 85 % žen.

Poporodní blues provází výkyvy nálad, přecitlivělost, plačtivost, smutek, bezmoc, úzkost, napětí a únava. Tento stav není patologický a během několika dní sám odezní. Poporodním blues častěji trpí ženy po komplikovaném porodu, císařském řezu nebo po separování miminka.

Poporodní deprese a psychóza

Poporodní deprese se řadí mezi lékařské diagnózy a žádá si odborný zásah. Objevit se může čtyři týdny až půl roku po porodu a postihuje až 20 % žen. Deprese se vyznačuje podobnými příznaky jako poporodní blues, ale jsou intenzivnější a také trvají delší dobu. Dále se může vyskytnout nezájem o dění kolem sebe, nezájem o dítě, nechuť do života a sebevražedné myšlenky.

Poporodní psychóza je velmi závažný stav postihující jen 0,2 % žen po porodu. Tento stav vyžaduje akutní hospitalizaci a nemá žádnou souvislost s kojením, jak se dříve předpokládalo. Poporodní psychóza se vyskytuje častěji u žen s psychickým onemocněním nebo pozitivní rodinnou anamnézou. Pokud trpěla vaše matka psychózou, tak je velká pravděpodobnost, že jí budete trpět také.

Poporodní psychóza se vyznačuje obdobnými příznaky jako deprese. Objevují se také halucinace, bludy a paranoia. Žena se stává nebezpečná sobě i svému okolí. Často se terčem agrese stává její novorozené dítě. Pokud si u své partnerky všimnete podivného chování a agrese, tak neváhejte kontaktovat záchrannou službu.

Kde hledat pomoc

Pokud se u vás nebo u někoho z blízkých objeví známky poporodní deprese, tak ihned navštivte ošetřujícího gynekologa. Ten vám dá kontakt na psychologa či psychiatra, který s vámi bude tento stav řešit. Na internetu také najdete několik organizací zabývajících se touto problematikou.

Čekáte-li další dítě a po prvním těhotenství jste měla deprese, tak se mohou objevit znovu. Buďte obezřetná a raději si předem najděte kontakt, který v nouzi můžete využít. V případě, že čekáte první dítě a trpíte psychickým onemocněním, tak se svěřte svému ošetřujícímu psychiatrovi, který vám pomůže nastavit vhodnou medikaci po porodu.

Přečtěte si také, Jak nám škodí modré světlo nebo jaké jsou Nejlepší bylinky na čajový detox.

Fotografie